WIADOMOŚCI POLONIJNE

Informacje pochodzą od osób prywatnych, mediów i organizacji polonijnych. POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKIA" NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ ZA ICH RZETELNOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŻRÓDŁO WIEDZY O CODZIENNYM ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW. ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU W REDAGOWANIU WIADOMOŚCI POLONIJNYCH   PROSIMY O KONTAKT MAILOWY z redakcją   LUB   PRZEZ PROFIL FACEBOOK WSPÓLNOTY


   Litwa


2019-06-12 XVII Dni Kultury Polskiej na Laudzie i Żmudzi - część 1 kiejdany.org

Festiwal Przyjaźni w Pacunelach (rej. Radziwiliski)

8 czerwca XVII Dni Kultury Polskiej na Laudzie i Żmudzi rozpoczęto na historycznej „małej Laudzie“ w Pacunelach opisanych w „Potopie“ Henryka Sienkiewicza. Od wczesnego ranka zjeżdżały się tu autokary gości z różnych stron Polski, Łotwy i Litwy. Centrum miasteczka wrzało, na zmianę występowały różne kapele, orkiestra, śpiewały zespoły.

Po wniesieniu sztandaru Stowarzyszenia Polaków Kiejdan do kościoła pw. Św Jana Chrzciciela przez sztandarowych Kazimierza Duchowskiego, Danuty Kriščiūniene i Ariny Liustikaitė, proboszcz ks. Kęstutis Švabinskas, ks. Abdel Francisco Barahona Cordon, o. Emilian – Władysław Bojko rozpoczęli Mszę Św. w języku polskim. Śpiewał chór z Kowna, zespoły z Polski, grała orkiestra.

Kościół otoczyło ponad pół tysiąca uczestników imprezy. Większość zajęła miejsca szukając cienia w pobliżu dzwonnicy i drzew cmentarnych, gdzie jeszcze nie było tak duszno jak w kościele. Pogoda sprzyjała, mimo prognozy deszczów, słońce grzało niemiłosiernie.

Księża przyjechali z zespołem „Kotwica“ z Kowna, do którego ostatnio przybyli. Ks. Abdel Francisco Barahona Cordon pochodzi z Hondurasu, o Emilian - wieloletni misjonarz w Argentynie. Przyjazd księży, chóru kościelnego i zespołu z Kowna zorganizowała prezes kowieńskiego oddziału ZPL, członek ZG ZPL Franciszka Abramowicz.

Po Mszy Św. barwny korowód udał się do parku, by wystapić ze swoim programem na specialnie ustawionej na święto scenie. Przed koncertem podniesiono flagi Litwy i Polski, odśpiewano hymny obu narodów. Ze sceny gości witali starosta Skiemiai Ingrida Gładkienė, Irena i Kazimierz Duchowscy. Na święto przybyli, mer Samorządu rejonu Radziwiliskiego Antanas Čepononis, wójt Gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski z rodziną i dwoma zespołami, posłowie na Sejm Republiki Litewskiej pochodzący z Laudy, politycy: Asta Kubilienė – lekarz nefrolog, Aurimas Gaidžiūnas – litewski inżynier, dyrektor Podstawowej Szkoły w Pacunelach Anatolijus Gailiūnas, prezes grupy „Lider Radziwiliszek” Romas Kalvaitis, starosta Krakinowa rej. poniewieskiego Vaidas Kaušakys, wieloletnia starosta Skemiai Romualda Rimkuvienė, sopran Kristina Valčiukienė z zespołem uczniowskim z Pacunel, artystka ludowa, kurpiowska śpiewaczka „biały głos” Apolonia Nowak z Kadzidła, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie Andrzej Materna, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jasienicy Edward Urbanowski, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna i Elżbieta Wesołowska z zespołem uczniów „Półtonki” z Ełku, prezes UTW w Węgorzewie Halina Kołos z grupą, prezes UTW w Szczytnie Marianna Zając, wieloletni prezes UTW w Szczytnie Henryk Komorowski i Urszula Komorowska, twórczyni ludowa Czesława Lewandowska z Ostrołęki, prezes UTW w Gołdapi Zofia Burel i zespół „Polskie kwiaty“, prezes Stowarzyszenia „Głos puszczy Romnickiej” Bożena Buza i „Romniczanie” z Dubeninek, prezes Stowarzyszenia ,,Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej” Barbara Nizielska i ZPiT "Młode Kurpie“, Stanisław Gawrych i Orkiestra OSP z Kadzidła, Paweł Łaszczych i ZPiT „Kurpianka” z Kadzidła, Stanisław Marszałek i Kapela „Trzcinicoki“ z Trzcinicy, Mariusz Pardo i Chór „Preludium“ ze Szczytna, Barbara Łojek i ,,Jaśminy’’ z Jasienicy Mazowieckiej, Wioletta Ogrodnik i „Pauza” ze Starej Ruskołęki, Jerzy Rokicki i „Jezioranie“ z Jezioran, Irena Iwanowa i „Jutrzenka“ z Rezekne, Łotwa, Janina Kowalewska i „Barwy jesieni” z Budr, Marian Zinkiewicz i zespól „Kotwica” z Kowna, Virginija Čereškienė-Beviršė i ZPit „Volungė” z kiejdańskiego starostwa Vilainiai, Waleria Wansewicz i jedyny Polski Zespół Pieśni na Żmudzi „Issa” z Kiejdan. Ogrom pracy organizacyjnej imprezy w Pacunelach na swe barki przyjęła starosta Skiemiai Ingrida Gladkiene, prezes wspólnoty miasteczka Pacunele Danguolė Garuckienė, proboszcz parafii Kęstutis Švabinskas, w połowie mający pochodzenie polskie i wielu innych.

Po przemówieniach zaszczytnych gości koncert prowadziło młode pokolenie aktywistów Kazimierz i Lina. Po występach zespołów, obiad na przyrodzie smakował szczególnie. Goście zza granicy, uczestnicy XVII Dni Kultury Polskiej na Laudzie i Żmudzi śpieszyli do Kiejdan, a w Pacunelach, po przerwie, program przedłużyły wieczorowe zawody sportowe, koncert, ognisko…


kiejdany.orgMATERIAŁY MULTIMEDIALNE ZAMIESZCZONE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ BEZ INGERENCJI REDAKCJIThis files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.
facebook