WIADOMOŚCI POLONIJNE

Informacje pochodzą od osób prywatnych, mediów i organizacji polonijnych. POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKIA" NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ ZA ICH RZETELNOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŻRÓDŁO WIEDZY O CODZIENNYM ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW. ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU W REDAGOWANIU WIADOMOŚCI POLONIJNYCH   PROSIMY O KONTAKT MAILOWY z redakcją   LUB   PRZEZ PROFIL FACEBOOK WSPÓLNOTY


   Brazylia


2019-05-11 Majowe uroczystości w Kurytybie Konsulat Generalny RP w Kurytybie (Consulado Geral da República da Polônia em Curitiba)

Społeczność polonijna z Parany, przy okazji obchodów majowych Świąt Narodowych, wspomina postać ojca emigracji polskiej i 150-lecie polskiego osadnictwa w Brazylii.

W dn. 6 maja miały miejsce w Kurytybie obchody Święta Narodowego 3 Maja, Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP. Uroczystości, zorganizowane przez Dom Kultury Polska Brazylia (DKPB) oraz Konsulat Generalny RP w Kurytybie, odbyły się tradycyjnie w siedzibie Towarzystwa im. Tadeusza Kościuszko, będącej jednocześnie siedzibą DKPB. Uroczystości połączono z inauguracją w Kurytybie wystawy sfinansowanej przez Departament Dyplomacji Kulturalnej i Publicznej MSZ, poświęconej ojcu imigracji polskiej w Brazylii, Sebastianowi Edmundowi Woś Saporskiemu, w związku z przypadającą w tym roku 150. rocznicą przybycia do miejscowości Brusque w stanie Santa Catarina pierwszych szesnastu rodzin Polaków z Górnego Śląska.

Podkreślono również wagę 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Muzyczną oprawę zapewnił chór „Karolinka” z Sao Mateus do Sul, który zaprezentował hymny obu państw oraz pieśń patriotyczną „Mazurek 3 Maja”. Dodatkową atrakcją artystyczną był występ prawnuczki ww. Sebastiana E. Wosia Saporskiego, która zaśpiewała sambę z 1935 r. Wykonała również piękny gest, użyczając DKPB na okres 50 lat własnoręcznie wykonany portret pradziadka.

W obchodach wzięło udział blisko 250 osób, wśród nich przedstawiciele władz stanowych i miejskich, Policji Militarnej, Korpusu Konsularnego, Kościoła, świata nauki i kultury. Obecni byli prezes i liczni członkowie organizacji polonijnej BRASPOL (oddziału krajowego oraz oddziałów terenowych), Konsul RP Dorota Bogutyn, wicekonsul Dorota Ortyńska oraz ekspert ds. polonijnych Paulo Kochanny.


Opr. Dorota Bogutyn
zdjęcia: Daio Hoffmann
Konsulat Generalny RP w KurytybieMATERIAŁY MULTIMEDIALNE ZAMIESZCZONE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ BEZ INGERENCJI REDAKCJIThis files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.
facebook