ORLE GNIAZDO


XIII ZLOT MŁODZIEŻY POLONIJNEJ „ORLE GNIAZDO”
POZNAŃ, 4-13 listopada 2023 r.



W XIII Zlocie Młodzieży Polonijnej uczestniczy młodzież z Armenii, Białorusi, Brazylii, Czech, Francji, Japonii, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Niemiec, Szwecji, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii. Najliczniej reprezentowane są: Litwa i Ukraina.

Młodzież reprezentuje m.in. Stowarzyszenie Polonistów Kulturalno-Edukacyjne „Pierwszy Krok”, Towarzystwo Oświatowe Polskie im. Jana Pawła II w Charkowie, Stowarzyszenie Kultury Polskiej im. Z. Krasińskiego, Związek Polaków w Armenii, Szkoła Średnia nr 10 im. Św. Marii Magdaleny w Lwowie, Chmielnicki Oddział Zjednoczenia Nauczycieli Polskich, Polskie Centrum Kultury i Edukacji im. M. Krąpca, Związek Polaków w Kazachstanie, szkoły średnie z rejonu wileńskiego.



PIERWSZY DZIEŃ ZLOTU

Dzisiaj rozpoczął się wyczekiwany XII Światowy Zlot Młodzieży Polonijnej "Orle Gniazdo". W ciągu dnia ze wszystkich stron świata do miejsca zakwaterowania zjeżdżali się jego uczestnicy. Młodzi, pełni zapału i energii ludzie. Zamieszkali w miejscu szczególnym, na poznańskim Ostrowie Tumskim, na jedynej pozostałej z licznych niegdyś w Poznaniu wysp na Warcie. Tu na każdym kroku kryje się historia. Z lądem Ostrów Tumski łączą mosty: Bolesława Chrobrego (z lewym brzegiem) i Mieszka I (z prawym brzegiem). Nie bez powodu - nie tak dawno w trakcie wykopalisk odkryto wał obronny z czasów wczesnopiastowskich, datowany na czasy właśnie Mieszka I.

WIĘCEJ O PIERWSZYM DNIU ORLEGO GNIAZDA






DRUGI DZIEŃ ZLOTU

Drugi dzień Orlego Gniazda rozpoczął się od zwiedzania Ostrowa Tumskiego. Wczoraj pisaliśmy o jego historii - tej najdawniejszej - dzisiaj zaś zobaczmy jakie jej materialne pozostałości znajdziemy na wyspie. Ropoczęła się też zjadowa praca w grupach warsztatowych: dziennikarskiej, muzycznej, polonistycznej, plastycznej, skutecznej komunikacji, tanecznej i teatralnej.

WIĘCEJ O DRUGIM DNIU ORLEGO GNIAZDA






TRZECI DZIEŃ ZLOTU

Trzeci dzień Orlego Gniazda rozpoczął się pracowicie od warsztatów tematycznych prowadzonych pod kierunkiem instruktorów w następujących grupach warsztatowych: dziennikarskiej, muzycznej, plastycznej, polonistycznej, taneczne, teatralnej i skutecznej komunikacji. W poniedziałkowe popołudnie przyszedł czas na uroczystą inaugurację XIII Światowego Zlotu Młodzieży Polonijnej "Orle Gniazdo". W części oficjalnej głos zabrali: Prezes Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” dr Izabela Wyszowska, Prezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski, który oficjalnie otworzył Zlot, Przełożony Generalny Ksiądz Krzysztof Olejnik - gospodarz miejsca, Marek Górniak reprezentujący Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego oraz przedstawiciele młodzieży: Julia z Ukrainy i Isao z Japonii

WIĘCEJ O TRZECIM DNIU ORLEGO GNIAZDA







CZWARTY DZIEŃ ZLOTU

Początek czwartego dnia Orlego Gniazda, podobnie jak i poprzedniego, to warsztaty tematyczne. Wykorzystując słoneczną pogodę i wysoką jak na listopad temperaturę, wtorkowe przedpołudnie uczestnicy warsztatów plastycznych prowadzonych przez Małgorzatę Brzozowską-Nowak spędzili w ogrodzie Domu Rekolekcyjnego Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu. Była to dla nich doskonała okazja do doskonalenia umiejętności malowania w plenerze z wykorzystaniem suchych pasteli i węgla.

WIĘCEJ O CZWARTYM DNIU ORLEGO GNIAZDA



Wczesnym popołudniem młodzież uczestnicząca w Zlocie wraz z opiekunami i lokalnymi przewodnikami wyruszyła na wycieczkę do poznańskiego Starego Miasta, czyli obszaru miasta lokacyjnego o średniowiecznym rozplanowaniu, z centralnie usytuowanym Starym Rynkiem. Poza zabytkowymi kamienicami i renesansowym ratuszem, uczestnicy mogli podziwiać widok miasta rozciągający się z wieży na Zamku Przemysła, wnętrze barokowego kościoła farny (Bazylika Kolegiacka Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa) i poznać "Top 10" w Muzeum Narodowym. Wycieczkę zakończyła wizyta w jedynym w Polsce (i być może na świecie...) muzeum poświęconym w całości ziemniakowi - Muzeum Pyry. Poza poznaniem wielu ciekawych faktów o jakże zwyczajnym warzywie, młodzież wzięła udział w "warsztatach pyrowych" przygotowując do pieczenia, własnoręcznie przyprawione ziemniaki.




Popołudniu uczestnicy Zlotu mogli wysłuchać prelekcji wygłoszonej przez dr Izabelę Wyszowską, Prezes Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, „Paweł Edmund Strzelecki (1797-1873), wielki podróżnik i odkrywca w roku jubileuszowym”. Uważany za jednego z najwybitniejszych polskich podróżników, pierwszego Polaka, o którym wiadomo, że z własnej inicjatywy okrążył świat w celach naukowych.




Armenia, Białoruś, Brazylia, Czechy, Francja, Japonia, Kazachstan, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Niemcy, Szwecja, Ukraina, Węgry i Wielka Brytania... dla wielu z nas, to tylko miejsca na mapie, ale tam właśnie mieszkają uczestnicy Orlego Gniazda. Któż więc lepiej niż oni, mogliby opowiedzieć o tych krajach, a jeżeli dodamy, że nie tylko dzięki opowieściom i prezentacjom mogliśmy poznać najciekawsze zakątki czy regionalne atrakcje, ale też posmakować przywiezionych z daleka specjałów, to czego chcieć więcej? chyba tylko zachęceni tym wieczorem odwiedzić naszych przyjaciół w ich domach. Może, kiedyś...






PIĄTY DZIEŃ ZLOTU

W piąty dzień „Orlego Gniazda” młodzież wraz z opiekunami pojechała na wyjazd krajoznawczy do Rogalina i Kórnika, czyli miejscowości położonych niedaleko Poznania, w którym realizowana jest większość tegorocznego programu Zlotu. W Rogalinie zwiedzili zabytkowy zespół pałacowo-parkowy hrabiów Raczyńskich i pospacerowali po urokliwym parku, na obszarze którego rosną słynne rogalińskie dęby – Lech, Czech i Rus. Po pałacu przyszedł czas na wizytę w XIX-wiecznym Zamku w Kórniku, który pomimo płynącego czasu ciągle wygląda jakby jego mieszkańcy - rodzina Działyńskich dopiero co opuściła to miejsce.

WIĘCEJ O PIĄTYM DNIU ORLEGO GNIAZDA






SZÓSTY DZIEŃ ZLOTU

Czwartkowy poranek na XIII Zlocie Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo” przebiegał pod znakiem warsztatów w grupach dziennikarskiej, muzycznej, plastycznej, tanecznej, teatralnej i skutecznej komunikacji.
Poza warsztatami w dzisiejszym programie zwiedzanie Poznania oraz seans filmowy w poznańskim kinie Muza. Uczestnicy obejrzą cieszący się wielką popularnością film "Chłopi", który pod koniec września został polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny.

WIĘCEJ O SZÓSTYM DNIU ORLEGO GNIAZDA



Szlakiem artystów, czyli uczestnicy XIII Światowego Zlotu Młodzieży Polonijnej „Orlego gniazda” za kulisami Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu Garderoba, pracownia charakteryzatorsko-perukarska, rekwizytornia i na końcu scena. To trasa, którą pokonują artyści występujący na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu. Dziś tą samą drogą przeszła jedna z grup Zlotowiczów. Towarzyszył im przewodnik, który w swojej opowieści skupił się nie tylko na pracy aktorów, których podziwiamy podczas przedstawienia, ale także na wszystkich osobach bez których żaden spektakl nie mógłby się odbyć. Jesteśmy przekonani, że podczas kolejnej wizyty w teatrze jako widz, spojrzymy na występ z jeszcze większym zachwytem.



Wieczorem, o porze stosownej dla percepcji wielkiej literatury, uczestnicy Orlego Gniazda udali się na seans filmowy nowej adaptacji "Chłopów" Władysława Reymonta. Dzieła aktorsko-animowanego nagrodzonego już m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, w konkursie głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Hamptons IFF, BFI Festiwalu Filmowym w Londynie, a co najważniejsze będącego polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.






SIÓDMY DZIEŃ ZLOTU

Za uczestnikami Zlotu przedostatnie spotkanie na warsztatach tematycznych. Efekty tej ponad tygodniowej pracy zostaną przedstawione w niedziele podczas ceremonii zakończenia XIII Światowego Zlotu Młodzieży Polonijnej. Ale zanim to nastąpi przed młodzieżą jeszcze wiele atrakcji i okazji do nauki, integracji i wspólnego spędzenia czasu. Dziś w programie „Orlego Gniazda” rekreacja w aquaparku Termy Maltańskie, dyskusja na temat roli młodzieży w środowiskach polonijnych, a późnym wieczorem nastrojowe wprowadzenie do jutrzejszego Święta Niepodległości – śpiewy pieśni patriotycznych.

WIĘCEJ O SIÓDMYM DNIU ORLEGO GNIAZDA



Debatę o roli młodzieży w środowisku polonijnych prowadziły Ewa z Norwegii, Natalia z Holandii i Sylwia z Węgier, które ze Zlotem „Orle Gniazdo” są związane od 20 lat. Uczestnicy dyskusji podzielili się doświadczeniami związanymi z poszukiwaniem swojej polskości, działalnością w organizacjach i szkołach polonijnych.






ÓSMY DZIEŃ ZLOTU - Święto Niepodległości

Czy może być coś bardziej wzniosłego dla Polaków przybyłych na Zlot Orle Gniazdo ze wszystkich stron świata, niż możliwość uczestniczenia w narodowym Święcie Niepodległości? A tak się w tym roku stało. Pobyt na zlocie zbiegł się z dniem 11 Listopada, który organizatorzy postanowili uczcić w Gnieźnie, pierwszej stolicy Polski i pierwszej metropolii kościelnej na naszych ziemiach. Według legendarnego wywodu nazwa miasta pochodzi od słowa „gniazdo” oraz „gnieździć się” i związana jest z legendą powstania państwa polskiego o Lechu Czechu i Rusie spisanej po raz pierwszy po łącinie w Kronice Wielkopolskiej z przełomu XIII i XIV wieku.

WIĘCEJ O SZÓSTYM DNIU ORLEGO GNIAZDA






DZIEWIĄTY DZIEŃ ZLOTU

W niedzielny poranek Mszę świętą w intencji uczestników Zlotów, w kaplicy w Domu Rekolekcyjnego odprawił ksiądz Mateusz Socha, Dyrektor Domu Rekolekcyjnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Wieczorem dziewiątego dnia Zlotu „Orle Gniazdo” przyszedł nieuchronny czas podsumowań i pożegnań. W uroczystym nastroju w Sali Domu Rekolekcyjnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej na poznańskim Ostrowie Tumskim zebrali się uczestnicy, gospodarze i zaproszeni goście

WIĘCEJ O DZIEWIĄTYM DNIU ORLEGO GNIAZDA




FILMOWE PODSUMOWANIE
XIII ZLOTU MŁODZIEŻY POLONIJNEJ „ORLE GNIAZDO”
POZNAŃ, 4-13 LISTOPADA 2023 R.


Zdjęcia-montaż: © Agata Pawłowska - Polonijna Agencja Informacyjna




Młodzi Rodacy!

Po czteroletniej przerwie ponownie witamy Was na Światowym Zlocie Młodzieży Polonijnej „ORLE GNIAZDO”! Tegoroczny zlot odbywa się w Poznaniu, wyjątkowo jesienią, w dniach 4 -13.11.2023 r. Zlot adresujemy do osób pochodzenia polskiego, zasadniczo w wieku 18-35 lat, aktywnej młodzieży,, zaangażowanej lub pragnącej działać w swoim środowisku polonijnym.


CEL ZLOTU

Integracja młodych rodaków, pogłębianie wiedzy o kraju pochodzenia swoich przodków, przygotowanie młodzieży do działania na rzecz ruchu polonijnego, wymiana doświadczeń pomiędzy rówieśnikami z różnych krajów, przełamywanie stereotypów i uprzedzeń, kształtowanie postaw patriotycznych oraz aktywny wypoczynek!

ZLOT TO

  • wielka rodzina polonijna i poczucie przynależności do narodu polskiego, wpływa uświadamiająco na młodzież, że jest cząstką polonii,
  • miejsce do zgłębiania historii i kultury polski,
  • ważne wydarzenie w życiu młodzieży polonijnej, a młodzież uczestnicząca w zlocie po raz kolejny stanowi o ciągłości grupy zlotowej.

ZLOT „Orle Gniazdo”

  • motywuje do nauki języka polskiego, do poszukiwań swoich przodków,
  • integruje osoby z różnych środowisk polonijnych i krajów, sprzyja nawiązywaniu nowych i podtrzymaniu dawnych kontaktów,
  • inspiruje młodzież do działania, staje się impulsem, by zacząć udzielać się na rzecz lokalnego społeczeństwa polonijnego,
  • poszerza posiadane umiejętności i uczy nowych (warsztaty tematyczne),
  • zachęca do dzielenia się swoimi osiągnięciami, do prezentacji swoich talentów,
  • bywa, że zmienia ludzi (dosłownie i bez przesady).


Produkcja © Polonijna Agencja Informacyjna



PROGRAM
XIII ZLOTU MŁODZIEŻY POLONIJNEJ „ORLE GNIAZDO”


do 18:00    Przyjazdy w ciągu dnia uczestników zlotu do Poznania, do miejsca zakwaterowania.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


18:00   obiadokolacja   Dom Rekolekcyjny


19.30    Spotkanie organizacyjne - programu zlotu, podział na grupy warsztatowe.   Dom Rekolekcyjny


21.00    Wieczór taneczny    Dom Rekolekcyjny

08:00    Dla chętnych: Msza Święta w poznańskiej Katedrze

MIEJSCE: Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła
ul. Ostrów Tumski 17, 61-109 Poznań    ZOBACZ NA MAPIE


09:00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny


10.00-12.30    Zwiedzanie Ostrowa Tumskiego

MIEJSCE: Ostrów Tumski    ZOBACZ NA MAPIE


12.45    obiad   Dom Rekolekcyjny


14.00-16.30    Warsztaty tematyczne pod kierunkiem instruktorów w grupach warsztatowych:
dziennikarskiej, muzycznej, polonistycznej, plastycznej, skutecznej komunikacji, tanecznej i teatralnej.

1. Dziennikarskej – Aleksandra Włodarczyk, redaktor Radia Poznań,
2. Muzycznej – Aleksandra Grzelak, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu.
3. Plastycznej – Małgorzata Brzozowska-Nowak, artysta plastyk, grafik, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,
4. Polonistycznej - Patrycja Krasowska, lektor języka polskiego jako obcego, absolwentka Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.
5. Tanecznej – Roma Jakubowska, pedagog, choreograf, absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie, instruktor tańca.
6. Teatralnej – Grzegorz Chołuj, aktor, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
7. Skutecznej komunikacji - Agnieszka Kaczmarczyk, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


18.00    Przedstawienie baletowe pt. „Ślady” w Teatrze Wielkim im. St. Moniuszki w Poznaniu

MIEJSCE: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
ul. Fredry 9, 61-701 Poznań    ZOBACZ NA MAPIE


20.30    kolacja   Dom Rekolekcyjny

08.00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny


09.30-12.00    Warsztaty tematyczne w gr. warsztatowych
dziennikarskiej, muzycznej, polonistycznej, plastycznej, skutecznej komunikacji, tanecznej i teatralnej.

1. Dziennikarskej – Aleksandra Włodarczyk, redaktor Radia Poznań,
2. Muzycznej – Aleksandra Grzelak, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu.
3. Plastycznej – Małgorzata Brzozowska-Nowak, artysta plastyk, grafik, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,
4. Polonistycznej - Patrycja Krasowska, lektor języka polskiego jako obcego, absolwentka Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.
5. Tanecznej – Roma Jakubowska, pedagog, choreograf, absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie, instruktor tańca.
6. Teatralnej – Grzegorz Chołuj, aktor, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
7. Skutecznej komunikacji - Agnieszka Kaczmarczyk, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


13.00-    obiad   Dom Rekolekcyjny


16.00-    Ceremonia otwarcia XIII Zlotu Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo” z udziałem zaproszonych gości.
W programie: wystąpienia zaproszonych gości, prezentacja uczestników zlotu, część

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


19.00    kolacja   Dom Rekolekcyjny


20.30    Pokaz zdjęć i filmów z minionych zlotów. „Spojrzenie w zlotową przeszłość”   Dom Rekolekcyjny

08:00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny


09.30-12.00    Warsztaty tematyczne w gr. warsztatowych
dziennikarskiej, muzycznej, polonistycznej, plastycznej, skutecznej komunikacji, tanecznej i teatralnej.

1. Dziennikarskej – Aleksandra Włodarczyk, redaktor Radia Poznań,
2. Muzycznej – Aleksandra Grzelak, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu.
3. Plastycznej – Małgorzata Brzozowska-Nowak, artysta plastyk, grafik, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,
4. Polonistycznej - Patrycja Krasowska, lektor języka polskiego jako obcego, absolwentka Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.
5. Tanecznej – Roma Jakubowska, pedagog, choreograf, absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie, instruktor tańca.
6. Teatralnej – Grzegorz Chołuj, aktor, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
7. Skutecznej komunikacji - Agnieszka Kaczmarczyk, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


13.00    obiad   Dom Rekolekcyjny


14.00-17.30    Zwiedzanie Starego Miasta w Poznaniu

MIEJSCE: Stare Miasto - Poznań    ZOBACZ NA MAPIE


18.00    Prelekcja: „Paweł Edmund Strzelecki (1797-1873), wielki podróżnik i odkrywca w roku jubileuszowym” dr Izabela Wyszowska

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


19.00    kolacja   Dom Rekolekcyjny


20.30    Wieczór Narodowy. Prezentacje krajów zamieszkania uczestników zlotu.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE

07.00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny


09.30-19.00    Wyjazd krajoznawczy do Rogalina i Kórnika


20.00    ognisko   Dom Rekolekcyjny

08.00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny


09.30-12.00    Warsztaty tematyczne w gr. warsztatowych
dziennikarskiej, muzycznej, polonistycznej, plastycznej, skutecznej komunikacji, tanecznej i teatralnej.

1. Dziennikarskej – Aleksandra Włodarczyk, redaktor Radia Poznań,
2. Muzycznej – Aleksandra Grzelak, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu.
3. Plastycznej – Małgorzata Brzozowska-Nowak, artysta plastyk, grafik, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,
4. Polonistycznej - Patrycja Krasowska, lektor języka polskiego jako obcego, absolwentka Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.
5. Tanecznej – Roma Jakubowska, pedagog, choreograf, absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie, instruktor tańca.
6. Teatralnej – Grzegorz Chołuj, aktor, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
7. Skutecznej komunikacji - Agnieszka Kaczmarczyk, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


13.00    obiad   Dom Rekolekcyjny


14.15-18.00    Zwiedzanie: Muzeum Narodowe, Teatr Wielki

MIEJSCE: Muzeum Narodowe w Poznaniu
al. Marcinkowskiego 9, 61-745 Poznań    ZOBACZ NA MAPIE

MIEJSCE: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
ul. Fredry 9, 61-701 Poznań    ZOBACZ NA MAPIE


18.30    kolacja   Dom Rekolekcyjny


20.45    Film „Chłopi” w poznańskim kinie Rialto

MIEJSCE: Kino Rialto
ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 38, 60-843 Poznań    ZOBACZ NA MAPIE

08.00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny


09.30-12.00    Warsztaty tematyczne w gr. warsztatowych
dziennikarskiej, muzycznej, polonistycznej, plastycznej, skutecznej komunikacji, tanecznej i teatralnej.

1. Dziennikarskej – Aleksandra Włodarczyk, redaktor Radia Poznań,
2. Muzycznej – Aleksandra Grzelak, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu.
3. Plastycznej – Małgorzata Brzozowska-Nowak, artysta plastyk, grafik, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,
4. Polonistycznej - Patrycja Krasowska, lektor języka polskiego jako obcego, absolwentka Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.
5. Tanecznej – Roma Jakubowska, pedagog, choreograf, absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie, instruktor tańca.
6. Teatralnej – Grzegorz Chołuj, aktor, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
7. Skutecznej komunikacji - Agnieszka Kaczmarczyk, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


13.00    obiad   Dom Rekolekcyjny


16.30    Dyskusja na temat roli młodzieży w środowiskach polonijnych   Dom Rekolekcyjny


18.00    kolacja   Dom Rekolekcyjny


18.00    Rekreacja w aquaparku Termy Maltańskie

MIEJSCE: Termy Maltańskie
ul. Termalna 1, 61-028 Poznań    ZOBACZ NA MAPIE

07.00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny

Udział w uroczystościach państwowych święta niepodległości w Poznaniu i Gnieźnie
105. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę


18.30    kolacja   Dom Rekolekcyjny

08:00    Dla chętnych: Msza Święta w poznańskiej Katedrze

MIEJSCE: Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła
ul. Ostrów Tumski 17, 61-109 Poznań    ZOBACZ NA MAPIE


09:00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny


10:00    Rekreacja i sport na terenie ośrodka Domu Rekolekcyjnego


12.45    obiad   Dom Rekolekcyjny


14.15-16.30    Warsztaty tematyczne w gr. warsztatowych
dziennikarskiej, muzycznej, polonistycznej, plastycznej, skutecznej komunikacji, tanecznej i teatralnej.

1. Dziennikarskej – Aleksandra Włodarczyk, redaktor Radia Poznań,
2. Muzycznej – Aleksandra Grzelak, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu.
3. Plastycznej – Małgorzata Brzozowska-Nowak, artysta plastyk, grafik, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,
4. Polonistycznej - Patrycja Krasowska, lektor języka polskiego jako obcego, absolwentka Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.
5. Tanecznej – Roma Jakubowska, pedagog, choreograf, absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie, instruktor tańca.
6. Teatralnej – Grzegorz Chołuj, aktor, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
7. Skutecznej komunikacji - Agnieszka Kaczmarczyk, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


17.00    Ceremonia zakończenia zlotu.
Prezentacja dokonań grup warsztatowych, indywidualne występy artystyczne uczestników zlotu, wręczenie pamiątkowych dyplomów


19.30    kolacja   Dom Rekolekcyjny


21.00    Pożegnalny wieczór taneczny   Dom Rekolekcyjny

08.00 - 13.00    śniadanie, przygotowanie do wyjazdu, obiad   Dom Rekolekcyjny

do 13.00    wyjazdy uczestników zlotu




O ZLOCIE.

Historia Światowych Zlotów Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo” sięga lat 90-tych XX wieku. Pierwszy zlot odbył się w dniach 29.05.- 05.06.1997 r., w Błażejewku, w miejscu niezapomnianym dla społeczności zlotowej. Młodzi Rodacy uczestniczyli wówczas m.in. w uroczystościach milenijnych w Gnieźnie z okazji 1000. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, z udziałem papieża św. Jana Pawła II. Od tamtej pory zlot odbywa się cyklicznie, co dwa lata, a jego organizatorem jest Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” z Poznania. Zloty organizowane są na terenie Wielkopolski. W dotychczasowych 12 zlotach, które odbyły się w Błażejewku (7x), Boszkowie(1x), Kiekrzu(1x), Wągrowcu (2x) oraz w Żerkowie (1x) uczestniczyło łącznie 2380 osób z 40 krajów świata!

Program tegorocznego zlotu przewiduje m.in. uroczystą inaugurację, warsztaty tematyczne (do wyboru: dziennikarskie, etnograficzne, muzyczne, polonistyczne, taneczne, plastyczne, skutecznej komunikacji, teatralne), wyjazdy krajoznawcze, udział w obchodach narodowego święta niepodległości polski (11.11.), korowód zlotowiczów, prezentacje krajów zamieszkania, prelekcje tematyczne, spotkania dyskusyjne, koncert, zajęcia sportowo-rekreacyjne, ognisko, prezentację finałową grup warsztatowych (12.11.). Pełny program zostanie wysłany do osób zakwalifikowanych na tydzień przed zlotem.









ZLOTOWE WSPOMNIENIA







Poprzednie Zloty zapisały się w różny sposób w pamięci młodzieży polonijnej. Poniżej kilka, wybranych wypowiedzi.

- „Ten projekt już od wielu lat zbiera polonijną młodzież z całego świata, stwarza możliwość nawiązania nowych kontaktów do współpracy międzynarodowej w przyszłości. Inną ważną możliwością, którą zlot proponuje, jest porównanie doświadczeń z działalności polonijnej w różnych krajach. Każdy uczestnik po Zlocie wyruszył do domu z masą wspaniałych wrażeń oraz z nadzieją, że wróci tu za dwa lata. Organizatorom udało się stworzyć przyjazną atmosferę, w której każdy czuł się częścią całości o nazwie „Orle Gniazdo”. Podobne projekty mają prawo na istnienie. Zebranie młodzieży polonijnej oraz polskiej z kresów by nauczyć ich polskich tradycji oraz zapoznać nawzajem – to bardzo dobry pomysł. młodzież – to przyszłość!, a „Orle Gniazdo” to wielka inwestycja w rozwój polskości za granicą. (…). Mam nadzieje, że jeszcze nie raz spotkamy się w tym gronie!”, Natalia z Ukrainy, IX Zlot w 2013.

– „Jak myślę o zlocie, to pierwsza myśl, która przychodzi mi do głowy, dotyczy luźnej atmosfery wśród młodzieży polonijnej… poza tym ci, którzy przyjeżdżają na spotkanie młodzieży w Błażejewku są bardziej otwarci, niż podczas swojego codziennego życia, gdyż chcą nawzajem lepiej się poznać. Gdy Zlot się skończył, to wszyscy chcieli zostać jeszcze i nie wyjeżdżać – podobnie jak ja. Osobiście chciałbym spędzać jeszcze więcej czasu ze zlotowiczami w Błażejewku. Teraz, już po Zlocie, naprawdę tęsknię za wszystkimi - i za ośrodkiem i za zlotowiczami”, Artur z Niemiec, IX Zlot w 2013



Produkcja: © Polonijna Agencja Informacyjna

- „Zlot był pełen atrakcji i niespodzianek. Czas spędzony razem z młodzieżą z różnych krajów przełamał moją dotychczasową wizję świata, Uświadomiłem sobie, że jestem cząstką Polonii, że jest taki kraj, jest taki język i jest kultura, która łączy nas we Wspólnotę Polską”, Aliexandr z Białorusi, X Zlot w 2015 r.

- „Nie sprawia różnicy, czy jesteś na Zlocie po raz pierwszy, czy powracasz tam jako doświadczony zlotowicz. Jesteś po prostu częścią jednej wielkiej, polskiej rodziny. Wszyscy, którzy przyjeżdżają na zlot, zakochują się w tym kraju, w tej atmosferze, w tych ludziach, czasem zakochują się w sobie i tworzą rodziny, cenią przyjaźń, zawartą na całe życie. niektórzy pokonują tysiące kilometrów, żeby chociaż kilka dni spędzić razem, a potem z niecierpliwością i ciepłymi wspomnieniami czekać 2 lata, aż się wróci ponownie:, Oksana z Ukrainy, XI Zlot w 2017

- „Jaki jest dla mnie symbol polskości? Pewnie, symbol polskości to flaga polska, hymn i godło Orzeł Biały. Czy symbol polskości musi być widoczny? Ja nie mierzę polskość w rzeczach materialnych albo widocznych. Spotkania polonijne dają możliwość Polskiej młodzieży za granicą spotkać się i spędzić czas razem, posługiwać się językiem Polskim i czuć się częścią tego kraju, narodu i kulturze. Słowo kluczowe to „Emocje”, które przeżywamy razem i rzeczy, które nas łączą to język i pochodzenie. Nie widzę tego symbolu, ale go czuję w sobie i sama nim jestem. Bo bez człowieka nie ma narodu. (…) Ludzie ze zlotu to magia!”, Katrīne A. Snarska z Łotwy, XII Zlot w 2019


POWYŻSZE FOTOGRAFIE POCHODZĄ Z ARCHIWUM WIELKOPOLSKIEGO ODDZIAŁU SWP
OPRACOWANIE WITRYNY - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA



Organizator Zlotu.
Stowarzyszenie ‘Wspólnota Polska” Oddział Wielkopolski.

Adres: 61-772 POZNAŃ, Stary Rynek 51.Tel./fax. +48-61-853-19-61, tel. + 48-61-852-71-21, e-mail: poznan@swp.org.pl


  poznan@swp.org.pl


Projekt finansowany
ze środków Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego
w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za Granicą 2023




ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 8530 ZAINTERESOWANYCH OSÓB




Warning: include_once(//kopernik/system/footer.php): failed to open stream: No such file or directory in /orlegniazdo/index.php on line 792

Warning: include_once(): Failed opening '//kopernik/system/footer.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php56/lib/pear') in /orlegniazdo/index.php on line 792

Warning: include_once(//kopernik/system/body-skrypty.php): failed to open stream: No such file or directory in /orlegniazdo/index.php on line 797

Warning: include_once(): Failed opening '//kopernik/system/body-skrypty.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php56/lib/pear') in /orlegniazdo/index.php on line 797