"Lato z Polską"
program dla dzieci i młodzieży
ze środowisk polskich i polonijnych
realizowany przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"


lipiec 2019 AKCJA “LATO Z POLSKĄ” 2019 W OPOLU Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"

W dniach 24 lipca – 02 sierpnia 2019r. młodzież zrzeszona przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Stryju brała udział w akcji Lato z Polską zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w Opolu. Program był bardzo bogaty, łączył w sobie dużo zajęć jak i wycieczek oraz zwiedzanie ważnych dla polskiej kultury i historii miejsc.

Droga do Opola upłynęła nam w miarę szybko, na przejściu granicznym nie było długiej kolejki. Wczesnym rankiem przywitało nas jeszcze senne Opole. Tego samego dnia można było trochę odpocząć, ale już po południu udaliśmy się do Sławic. Od 2017 roku jest to dzielnica Opola. W Sławicach w budynku ochotniczej straży pożarnej zorganizowane są przeróżne zajęcia dla dzieci. Nasza grupa została na jedne z takich zajęć zaproszona. Były to zajęcia z judo.

Prawie każdego dnia nasza grupa brała udział w zajęciach z historii Śląska Opolskiego, historii Polski, geografii i literatury. W ramach rozrywki były wyjścia na basen, a każdego wieczoru organizowane były dla nas zajęcia integracyjne połączone ze śpiewaniem polskich piosenek.Następnego dnia pobytu zwiedzaliśmy Radio Opole. Po siedzibie radia oprowadziła nas pani Halina Nabrdalik dla której praca w radiu jest jej życiową pasją. Można było zobaczyć używany kiedyś sprzęt w studiu radiowym, a także starą muzyko-tekę. Niektóre z dzieci wzięły udział w audycji radiowej o Polonii na stałe mieszkającej poza granicami Polski. Dla dzieci było to bardzo wyjątkowe doświadczenie. W programie było też zwiedzanie współczesnego Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Można tam było posłuchać polskich wykonawców z różnych lat oraz pobawić się. Wszyscy uczestnicy tej wycieczki byli zachwyceni. 

W sobotę pojechaliśmy do Brzegu i Wrocławia. W Brzegu zwiedziliśmy zamek Piastów opolskich oraz kościół jezuitów. We Wrocławiu można było zobaczyć Panoramę Racławicką oraz muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Ciekawostką jest to, że na Uniwersytecie we Wrocławiu studiowało aż 11 laureatów Nagrody Nobla. Również przedstawiono nam tablicę o 5 regułach dla każdego Polaka i opowiedziano o historii znaku Rodło.W niedzielę zwiedzaliśmy Byczynę oraz miejsce o szczególnym znaczeniu dla każdego Polaka – Częstochowę. Zwiedziliśmy osadę rycerską pod Byczyną, gdzie uczestnicy akcji  zapoznali się z faktami średniowiecznej historii. Można było także postrzelać   ze średniowiecznej broni.

W poniedziałek wybraliśmy się do skansenu – muzeum Wsi Opolskiej gdzie zobaczyliśmy  warunki życia w dawnych czasach. 

Zaproszono nas zwiedzić muzeum Uniwersytetu Opolskiego. Na wzgórzu uniwersytetu umieszczone są pomniki wybitnych ludzi kultury polskiej, m.in. Marka Grechuty, Wiaczesława Niemena, Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego oraz innych. 

Zwiedziliśmy też muzeum jeńców wojennych w Łambinowicach, gdzie w czasie II wojny światowej był obóz koncentracyjny. Przebywał tam jakiś czas Maksymilian Maria Kolbe. W  obozie przebywało także około 600 uczestników Powstania Warszawskiego. Zwiedzanie muzeum przypadło w przeddzień 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uczestnicy wycieczki uczcili pamięć powstańców złożeniem wieńca i zapaleniem zniczy pod pomnikiem Powstańców Warszawskich.Następnie udaliśmy się do miejscowości Bielice gdzie zwiedziliśmy  kościół parafialny św. Katarzyny Aleksandryjskiej, schronisko św. Brata Alberta oraz szkołę. Mieszkańcy Bielic ugościli nas pyszną kolacją. Chcemy podziękować wspólnocie wsi Bielice za tak szczere i ciepłe przyjęcie naszych dzieci podczas pikniku integracyjnego. Dzieci są pod wrażeniem gościnności lokalnej ludności.

Bardzo atrakcyjną wycieczką dla uczestników  był wyjazd do „JuraParku” w Krasiejowie. Dzieci z podziwem oglądały teren wykopalisk oraz repliki zwierząt prehistorycznych.
Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Akcji Lato z Polską w Opolu. Szczególnie dziękujemy naszemu partnerowi od wielu lat – Stowarzyszeniu Wspólnota Polska oddział w Opolu na czele z Pani Haliną Nabrdalik. Dziękujemy także wszystkim prowadzącym  zajęcia z geografii, historii, literatury oraz śpiewu – dr. T. Detynie, L.M.Krueger, mgr. U. Zajączkowskej. dr. M. Burzce, Pani Z. Markowskiej, mgr. J. Wójcickiemu.

Takie akcje są  bardzo potrzebne dla Polaków na stale mieszkających poza granicami Polski. Dają one możliwość zapoznać się bliżej z Polską, pogłębić swoją wiedzę z zakresu języka, kultury, historii, poznać nowych  i ciekawych ludzi oraz nawiązać jeszcze głębszą więź z Ojczyzną.

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Alona Marszuk
członek zarządu TKPZL w Stryju
LATO Z POLSKĄ - PRZEGLĄD WYDARZEŃ
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu
w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ "JEST NA 60 MILIONÓW"
facebook