"Lato z Polską"
program dla dzieci i młodzieży
ze środowisk polskich i polonijnych
realizowany przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"


lipiec 2019 MŁODZIEŻ Z WOŁKOWYSKA NA "LECIE Z POLSKĄ" Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"

W dniach od 18 do 27 lipca 2019 roku dzieci i młodzież Wołkowyska na Białorusi w ramach projektu „Lato z Polską” przebywała na obozie ekologiczno – przyrodniczym w Wyszkowie. Grupa zakwaterowana była w Schronisku Młodzieżowym „Jowisz” przy CEZiU „Kopernik”.

Pobyt młodzieży wypełniały liczne atrakcje turystyczne i rekreacyjno - sportowe. Zwiedzając Warszawę byli w Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik oraz na Starym Mieście. Poznaniu kultury polskiej, historii, nawiązywaniu nowych znajomości, szlifowaniu języka polskiego służyły spotkania z miejscową ludnością i udział w lokalnych wydarzeniach. Młodzież poznała historię Wyszkowa i powiatu wyszkowskiego zwiedzając miasto oraz okoliczne gminy np. Brańszczyk czy Kamieńczyk. Odbyły się liczne zajęcia rekreacyjno – sportowe na kompleksach sportowych, parku linowym, basenie. Młodzież miała również możliwość odbycia zajęć sportowych na Stadionie Miejskim z miejscową drużyną futbolu amerykańskiego Rhinos Wyszków.

Ciekawą atrakcją dla młodzieży było zwiedzanie huty szkła w Wyszkowie. Młodzież miała możliwość zobaczenia jak wygląda proces produkcji szkła i jak powstają wyroby szklane, na czym polega recykling, zostali zapoznani ze specyfiką zakładu i polityką zatrudnienia.Odbyło się również spotkanie z przedstawicielami władz samorządu gminnego i powiatowego w Urzędzie Miasta dzięki, którym również zostały zorganizowane kolonie oraz zrealizowano program. Młodzież podziękowała organizatorom koloni za wspaniałe przeżycia, mile spędzony czas, ciekawy program, wycieczki, dzięki którym wiele się nauczyły, poznały polską kulturę, historię i uczyły się języka polskiego.

Liczne podziękowania i wzruszenia miały także miejsce w ostatnim dniu kolonii podczas wieczorku pożegnalnego, na którym młodzież otrzymała pamiątkowe Copernikusy z pobytu na kolonii i książki.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” w Wyszkowie przy współpracy z Powiatem Wyszkowskim i Gminą Wyszków oraz współfinansowaniu Powiatu i Gminy Wyszków oraz ze środków z Kancelarii Senatu RP w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.Tekst: Grażyna Kalinowska


LATO Z POLSKĄ - PRZEGLĄD WYDARZEŃ
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu
w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ "JEST NA 60 MILIONÓW"
facebook