"Lato z Polską"
program dla dzieci i młodzieży
ze środowisk polskich i polonijnych
realizowany przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"


CZERWIEC 2019 "LATO Z POLSKĄ" - MŁODZIEŻ Z GRODNA WYPOCZYWA W SOPOCIE Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"

W dniach 16- 30 czerwca 2019 r. w Sopocie gości grupa 50 dzieci i młodzieży pochodzenia polskiego z okolic Grodna wraz z opiekunami. Pobyt dzieci jest organizowany w ramach akcji „Lato z Polską” przez Oddział Pomorski Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” we współpracy z Miastem Sopot.

Grupy zakwaterowane będą w Szkole Podstawowej Nr 1 przy ul. Armii Krajowej 50/54 w Sopocie.

Dążeniem akcji jest podtrzymanie związku, więzi młodych Białorusinów pochodzenia polskiego z Rzeczpospolitą Polską poprzez ukazanie im współczesnej Polski oraz umożliwienie zawarcia nowych znajomości z polską młodzieżą oraz późniejszego podtrzymania nowych przyjaźni, co niewątpliwie pozytywnie wpłynie także na znajomość języka polskiego.

Organizowanie wakacyjnych pobytów dla dzieci i młodzieży ma również na celu zainteresować opinię publiczną sytuacją naszych Rodaków na Białorusi, wzmocnić poczucie narodowej tożsamości, kultury i solidarności.

Pragnąc zapewnić gościom ciekawy i różnorodny program podtrzymujący tożsamość narodową zaplanowano m.in. wspólne lekcje z uczniami Szkoły Podstawowej Nr 1, wizyty w Europejskim Centrum Solidarności, a także rekreacyjno - poznawczy program zwiedzania szeregu atrakcji Sopotu, Gdańska i Gdyni. Jednym z istotnych punktów programu jest także spotkanie z Prezydentem Sopotu panem Jackiem Karnowskim.Uczniowie dotychczas zwiedzili m.in.: Dworek Sierakowskich, Krzywy Domek, Muzeum Miasta Sopotu. Niespodzianką dla wszystkich było niedzielne zwiedzanie Opery Leśnej w Sopocie. To miejsce, znane z telewizji i internetu, niektórzy mieli okazję zobaczyć po raz pierwszy na żywo.

Ponieważ pogoda dopisuje, nasi goście korzystają z kąpieli w Bałtyku. Wszyscy są bardzo zmęczeni, ponieważ program jest bogaty, jednak szczęśliwi z powodu licznych atrakcji.

W czwartek, 20 czerwca, w uroczystość Bożego Ciała młodzież brała udział w procesji ulicami Sopotu.

Najpiękniejsza pod względem przyrodniczym okazała się wycieczka na Klif Orłowski. Miejsce wyjątkowe, malownicze, znane z zdjęć i obrazów, na długo pozostanie w pamięci wszystkich.

Odbyła się także wycieczka do Gdańska. Nasi goście zwiedzili: Ratusz, dwór Artusa, Długi Targ, Bramę Wyżynną, Katownię, Bazylikę Mariacką, Fontannę Neptun. W poniedziałek, 24 czerwca, wybrani uczestnicy brali udział w nagraniu audycji „Kącik Kresowy” w Radiu Gdańsk. Grupa odwiedziła także Teatr Wybrzeże - Scenę Kameralną w Sopocie. Kolejnym punktem programu była wizyta w Gdyni, spacer Skwerem Kościuszki oraz wycieczka do Muzeum Emigracji.


Pierwszy tydzień już za nami i czekamy na kolejne dni.

Zadanie jest finansowane ze środków Kancelarii Senatu RP w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą oraz ze środków Gminy Miasta Sopot.
LATO Z POLSKĄ - ZESTAWIENIE DZIAŁAŃ
Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej
nad Polonią i Polakami za granicą

LATO Z POLSKĄ - ZESTAWIENIE DZIAŁAŃ
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu
w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

facebook