"Lato z Polską"
program dla dzieci i młodzieży
ze środowisk polskich i polonijnych
realizowany przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"


09-22 CZERWCA 2019 Akcja „Lato z Polską”. Rodacy z Białorusi w Wielkopolsce! Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"

9 czerwca 2019 r. do Wielkopolski przyjechała 42 osobowa grupa dzieci i młodzieży polonijnej z Rejonu Oszmiańskiego (Białoruś). Pobyt w ramach akcji „Lato z Polską” trwał do 22 czerwca i został przygotowany przez Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” przy ścisłej współpracy z Samorządem Gminy Murowana Goślina (powiat poznański) oraz nauczycielami szkół podstawowych w Łopuchowie i w Murowanej Goślinie.

Uroczyste powitanie grupy odbyło się w szkole w Łopuchowie (gm. Murowana Goślina), w dniu 10 czerwca. Gości z Białorusi powitała p. Malwina Łuczak-Cieślak, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łopuchowie oraz dzieci z tejże szjkoły, które przygotowały interesujący program artystyczny. Na uroczystości obecny był Burmistrz Murowanej Gośliny, Dariusz Urbański, przedstawiciel Zarządu Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Dariusz Łukaszewski oraz dyrektorzy szkół zaangażowanych w projekt: Szkoły Podstawowej nr 2 im. H. Sienkiewicza i Gimnazjum nr 2 im. J. Kochanowskiego w Murowanej Goślinie.

W ramach 14-dniowego pobytu w Polsce, młodzi rodacy wypoczywać będą w ośrodku wypoczynkowym w Stęszewku pod Poznaniem, skąd po tygodniu przejadą do Szklarskiej Poręby w powiecie jeleniogórskim (woj. dolnośląskie).

Rodacy z Białorusi uczestniczyć będą w bogatym programie, obejmującym m.in. spotkania z rówieśnikami w szkołach w Murowanej Goślinie i Łopuchowie,  zajęcia plastyczne i taneczne, zwiedzanie Poznania, Owińsk oraz Arboretum Leśnego w Ośrodku Naukowo - Dydaktycznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Zielonce, wycieczkę po Szlaku Piastowskim, zawody lekkoatletyczne, rekreację i kąpiel nad jeziorem i w aquaparku, a także zwiedzanie atrakcji Szklarskiej Poręby, Karpacza oraz wędrówki piesze z przewodnikiem sudeckim po Karkonoszach.

Pobyt ww. grupy dzieci i młodzieży w ramach akcji „Lato z Polską” zakończył się 22 czerwca br.

Dariusz Łukaszewski
SWP O/Poznań
Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej
nad Polonią i Polakami za granicą

Współpraca: Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina
LATO Z POLSKĄ - ZESTAWIENIE DZIAŁAŃ
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu
w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

facebook