"Lato z Polską"
program dla dzieci i młodzieży
ze środowisk polskich i polonijnych
realizowany przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"


SIERPIEŃ 2018 Lato z Polską w Raciechowicach Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"

Projekt „Mosty przyjaźni” – kolonia integracyjno-edukacyjna, odbył się w dniach od 2 do 9 sierpnia w Raciechowicach. Organizacja letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia to już tradycja. Kolejny raz wakacje w gminie Raciechowice spędziła młodzież polskiego pochodzenia wraz z opiekunami – łącznie 109 osób - z Kirgistanu, Gruzji, Ukrainy, Turkmenistanu oraz Azerbejdżanu.

Przedsięwzięcie udało się dzięki współpracy Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” ze Stowarzyszeniem „Raciechowice 2005”, które pozyskało środki na pobyt dla 69 osób z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Województwa Małopolskiego i Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Dotacja z Kancelarii Senatu RP pozwoliła na zaproszenie 40 osobowej grupy. Szczególne podziękowania należą się pani Katarzynie Magdziarz, za pomoc przy realizacji projektu.

Podstawą letniego pobytu w Polsce był aktywny wypoczynek. Składały się na niego nie tylko wycieczki (do Dobczyc, Myślenic, Krakowa, Kopalni Soli w Bochni, na spływ Dunajcem oraz po terenie gminy, w tym na Grodzisko), ale także szereg warsztatów: z języka polskiego, historii, geografii, zajęć kulinarnych i rękodzielniczych, czy też przygotowania własnych projektów społecznych. W tym roku ich tematem przewodnim była setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Lekcje uzupełniały spotkania integracyjne przy ognisku, gry terenowe, zajęcia sportowe i konkursy.- Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim, dzięki którym możemy co roku przyjeżdżać do Raciechowic. Nasze dzieci tu praktycznie wyrastają, czują się jak w domu. Po powrocie do swoich krajów chętnie uczą się języka, angażują w działalność swoich polonijnych organizacji, tęsknią za Polską. Dziękujemy za wszystkie wspaniałe lekcje, wycieczki, spotkania z Polakami. Mamy nadzieję, że za rok znowu będziemy mogli tu wrócić – podkreśla w imieniu uczestników projektów Zenona Ślązak – Biegalijew, prezes Stowarzyszenia „Odrodzenie” w Kirgistanie.

Finał trwającego osiem dni pobytu w Polsce miał swoje miejsce w Myślenicach. To tu dzieci i młodzież zaprezentowały zdobytą w ostatnich dniach wiedzę i nowe umiejętności – poprzez przygotowane inscenizacje, recytację, śpiew i taniec. Każda grupa pokazała także cząstkę kultury swojego kraju. Każdy z nas ma dwie ojczyzny. Pierwsza jest tam, gdzie przychodzimy na świat i wychowujemy się, a druga tam, skąd bierze początek nasza mowa, gdzie jest nasza wiara. Chciałbym, żeby młodzież z Polski mogła pojechać do waszych krajów i zobaczyć, że tam też, dzięki wam, jest cząstka Polski – mówił do Polonii Andrzej Pająk, senator VIII i IX kadencji.

LATO Z POLSKĄ - ZESTAWIENIE DZIAŁAŃ
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu
w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.