"Lato z Polską"
program dla dzieci i młodzieży
ze środowisk polskich i polonijnych
realizowany przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"


LIPIEC - SIERPIEŃ 2018 Obóz przyrodniczo-ekologiczny” dla młodzieży z Litwy w Wyszkowie Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"

W ramach programu „Lato z Polską” Oddział Warszawski Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” podjął organizację pobytu grupy młodzieży polskiej z Egliszek w rej. Wileńskim w Wyszkowie na Mazowszu.

Samorząd Wyszkowa w osobie Burmistrza P. Grzegorza Nowosielskiego okazał się sprawdzonym partnerem. Miasto po raz kolejny przyjęło młodych Polaków z Wileńszczyzny w Schronisku Młodzieżowym „Jowisz” przy Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” w Wyszkowie.

Okolice Wyszkowa to bogaty w ciekawe miejsca pamięci, zabytki i pełne uroku zakątki przyrody Puszczy Białej. Wszystkie te możliwości miejsca pobytu zostały perfekcyjnie wykorzystane przez znakomitą, miejscową kadrę pedagogów, którzy ze znawstwem i w atrakcyjny sposób potrafili ukazać młodzieży regionalne atrakcje turystyki edukacyjnej – od Sanktuarium św. Idziego, Sanktuarium Św. Rodziny, obelisk Wazów, kościół pw. Wniebowzięcia NMP z zabytkową dzwonnicą i pomniki w mieście – Gloria Victis i pomnik Stanisława Wolskiego. Region Wyszkowa obfituje w szereg inicjatyw lokalnych, prezentujących w interesujący i zabawowy sposób miejscowe tradycje rzemieślnicze, rękodzielnicze i nade wszystko tradycyjną regionalną kuchnię kurpiowską. To wszystko udostępniono dzieciom. Ale szczególnie atrakcyjne okazały się propozycje policji i straży pożarnej: nauka udzielania pierwszej pomocy, szkolenie w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym czy pokazy sprzętu ratowniczego, pożarniczego i policyjnego. Młodzież mogła wejść do pojazdów i zapoznać się z ich konstrukcją i wyposażeniem.

Bardzo ważnymi dla młodych gości były okazje do spotkań z miejscową młodzieżą poprzez wspólny udział w grach miejskich, zawodach sportowych i spotkania środowiskowe w miejscowych parafiach i na koncertach regionalnych zespołów folklorystycznych.

Trzeba podkreślić, że tak bogaty program goście zawdzięczali niezwykłej i bardzo zaangażowanej kadrze pedagogów z Centrum EZiU „Kopernik” w Wyszkowie. Pełne serdeczności i bardzo kompetentna praca tego zespołu zapewniła młodym gościom wspaniałe przeżycia, mile spędzony czas na zajęciach, dzięki którym uzyskały nową, szerszą wiedzę o Polsce, jej kulturze, historii i miały wyjątkową okazję poprawiać swój język polski. Nie ominęły ich także okazje do zwykłego wakacyjnego wypoczynku na basenie, przy grach boiskowych i spotkaniach przy ognisku. Wyjechali zachwyceni udzieloną im gościną i na pewno będą dobrze wspominać Wyszków.

Opr. Agnieszka BoguckaLATO Z POLSKĄ - ZESTAWIENIE DZIAŁAŃ
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu
w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.