"Lato z Polską"
program dla dzieci i młodzieży
ze środowisk polskich i polonijnych
realizowany przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"


LIPIEC - SIERPIEŃ 2018 Śladami Powstania Warszawskiego i Jego Bohaterów Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"

Obóz edukacyjno-historyczny „Śladami Powstania Warszawskiego i Jego Bohaterów” dla dzieci i młodzieży z Grodzieńszczyzny w dniach 25.07 - 02.08. 2018 w Józefowie pow. Otwock

Od pierwszego spotkania w Starostwie Powiatowym w Otwocku spotkaliśmy się z otwartością i zainteresowaniem współpracą ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” Oddział w Warszawie w odniesieniu do zorganizowania w Józefowie pobytu dla naszych młodych rodaków z Grodzieńszczyzny.

Decyzja Pana Starosty Mirosława Pszonki była natychmiastowa. Jako lokalizację kolonii zaproponowano pięknie położony w zalesionej okolicy Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii Jędruś w Józefowie.

Obiekt posiada własną kuchnię, stołówkę sale spotkań, boisko do gry w piłkę nożną, siatkówkę, stoły do tenisa i duży plac zabaw. Koszt zakwaterowania kolonistów oraz ich wyżywienie pokryło Starostwo Powiatowe, natomiast nasze Stowarzyszenie oprócz wykwalifikowanej kadry pedagogicznej zorganizowało program edukacyjny, kadrę, ratownika medycznego także ubezpieczenie NNW i KL, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów i transport związany z realizacją programu.

Zależało nam na tym, aby wykorzystując termin pobytu młodzieży w Warszawie pokazać im, jak bardzo mocno Warszawa czci i przeżywa pamięć Powstania Warszawskiego z roku 1944. Zapewniliśmy tej młodzieży zapoznanie się z ekspozycją Muzeum Powstania, w czasie głównych obchodów rocznicowych młodzież była w Warszawie i miała okazję być świadkami tych wydarzeń.

W godzinie W byli na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, widzieli, jak najwyższe władze Rzeczypospolitej wraz z licznie zgromadzonymi warszawiakami czczą pamięć poległych. Największe wrażenie sprawiła możliwość zobaczenia z bliska Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, który przewodził uroczystościom. Oprócz tych wiodących tematów młodzież otrzymała bogaty program edukacyjny na temat historii Warszawy oraz zetknięcie się z żywym miastem poprzez atrakcje: płynięcie promem przez Wisłę, spacer bulwarami wiślanymi, wizytę w warszawskim ZOO, obejrzenie wieczornego pokazu fontann nad Wisłą.

Zapewniliśmy młodzieży także chwile wakacyjnego relaksu w postaci meczów piłki nożnej, basenu, kina czy spotkania przy ognisku. Niezwykle ciepło młodzież została przyjęta przez władze Powiatu, Pana Starostę Mirosława Pszonkę i jego Zastępcę, P. Pawła Rupniewskiego, na spotkaniu w siedzibie Starostwa w Otwocku. Oczywiście były też prezenty i serdeczna rozmowa. Zachęceni przez włodarzy powiatu uzupełniliśmy program o zwiedzenie ciekawych miejsc w okolicy, o których nie wiedzieliśmy, m. in. Pałacu Bielińskich w Starym Otwocku i pięknych miejsc uzdrowiska Józefów. Dla nas samych, organizatorów kolonii spotkanie to miało silny walor poznawczy na temat tej niezwykłej okolicy Mazowsza.

Opr. Agnieszka Bogucka

Program Kolonii:

25.07 – przyjazd
26.07 - zapoznanie się dzieci poprzez zabawy integracyjne, spotkanie informacyjne, zwiedzanie Józefowa
27.07 – Spotkanie w Domu Wspólnoty Polskiej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Parku Miniatur woj. Mazowieckiego, spacer po Starówce, spacer po bulwarach wiślanych, przepłynięcie promem po Wiśle.
28.07 – zwiedzanie ZOO w Warszawie, 30 piętro w PKiN, spacer po drugiej części bulwar wiślanych, pokaz fontann na starówce Warszawskiej
29.07 – msza św. w kościele św. Anny na warszawskiej Starówce, zwiedzanie części starówki warszawskiej, odwiedzenie parku Saskiego i Grobu nieznanego żołnierza, spacer po Łazienkach Królewskich
30.07 – Zwiedzanie kompleksu leśnego w Józefowie, spotkanie delegacji kolonistów ze Starostą Powiatu Otwockiego i jego zastępcą panami Mirosławem Pszonką i Pawłem Rupniewskim, pójście do kina na „Niema mocnych 2” bądź „Mamma Mia 2”.
31.07 – Basen oraz zwiedzanie Powiatu Otwockiego w tym pięknego kompleksu parkowo-pałacowego w Otwocku wielkim, gdzie znajduje się pałac rodziny Bielińskich
01.08 – spacer po Starówce śladami powstańców, odwiedziny powstańców na cmentarzu powązkowskim, Godzina W
02.08 – powrót


LATO Z POLSKĄ - ZESTAWIENIE DZIAŁAŃ
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu
w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

facebook