W trzydziestolecie istnienia Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" przypominamy wydarzenie, które legło u podstaw wszelkiej aktywności polonijnej oraz misji realizowanej przez "Wspólnotę Polską" w kolejnych latach. Była nim konferencja "Kraj Emigracja" zorganizowana w dniach 26-30 X 1990 r. w Rzymie, pod patronatem Ojca Świętego Jana Pawła II, w której uczestniczyło 89 przedstawicieli organizacji polskich i polonijnych z 22 krajów świata, oraz 24-osobowa delegacja „Wspólnoty Polskiej". W konferencji udział wzięli także duszpasterze Polaków poza granicami kraju wraz z delegatem Prymasa Polski do spraw duszpasterstwa emigracji ks. bp. Szczepanem Wesołym. Konferencję zaszczycił swą obecnością ks. kard. Józef Glemp, Prymas Polski.
Drodzy Rodacy,
Szanowni Uczestnicy Rzymskiego Spotkania Polaków Demokratyczne przeobrażenia w naszej ojczyźnie sprawiają, że Rzeczpospolita Polska znów staje się domem otwartym dla wszystkich Polaków, dla całego, prawie 50-milionowego narodu polskiego
.Drzwi tego domu otworzyły się szeroko po wyborczym zwycięstwie „Solidarności" i utworzeniu demokratycznego rządu Tadeusza Mazowieckiego. Wkrótce w N silnych i demokratycznych wyborach naród polski wybierze swego prezydenta, a w przyszłym roku - parlament. Spełnia się więc to, o co przez 45 lat niezłomie walczyli najlepsi ludzie w kraju ponosząc ciężkie ofiary. Pierwsza linia walki przebiegała w Kraju. Emigracja wspomagała nas. Dziś wolna, suwerenna i demokratyczna Polska jest faktem.
Sprawą doniosłej wagi jest wypracowanie zasad i form uczestnictwa wszystkich środowisk polonijnych i emigracyjnych w życiu społecznym Kraju. Niemniej ważne jest zapewnienie pełniejszego współdziałania i wzajemnych kontaktów między Polakami i polskimi organizacjami rozsianymi po świecie. Od dłuższego czasu ze środowisk polonijnych tak na Zachodzie, jak i na Wschodzie, kierowane są do kraju liczne postulaty i propozycje. Dojrzewa potrzeba szerokiego dialogu, sprzyjającego umacnianiu i rozwijaniu wszechstronnych więzi między wszystkimi Polakami.
Wymogom czasu w tym względzie wyszła naprzeciw inicjatywa Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, profesora Andrzeja Stelmachowskiego, aby dialog taki zapoczątkować w Rzymie, na spotkaniu Polaków z całego świata.
Wierzę, że uczestnicy Konferencji Rzymskiej, opierając się na moralnej nauce Ojca Świętego Jana Pawła II, znajdą właściwe rozwiązanie stojących przed nimi zadań.
Z całego serca życzę Państwu pomyślnych i owocnych obrad.
KONFERENCJA KRAJ-EMIGRACJA - STRONA GŁÓWNA