XI Kongres Polonii Medycznej
IV Światowy Zjazd Lekarzy Polskich
„Wyzwania współczesnej Medycyny”


W dniach 1-4 czerwca 2023 roku w Olsztynie odbędzie się XI Kongres Polonii Medycznej i IV Światowy Zjazd Lekarzy Polskich. Tradycyjnie już kongres będzie gościł wybitne postaci świata medycznego polskiego pochodzenia, które pracują zarówno za granicą, jak i w Polsce oraz lekarzy i naukowców z krajowych ośrodków medycznych. Zarówno Kongres jak i Zjazd będą jednym z elementów obchodów 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Wydarzenie ma stworzyć przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz podtrzymywania więzi lekarzy i naukowców identyfikujących się z polską kulturą i językiem.

Polscy lekarze rozproszeni po całym świecie nie tracą więzi z krajem. Szacuje się, że jest ich ponad 20 tysięcy. Szczególnie duże skupiska znajdują się w Ameryce Północnej, Europie Zachodniej oraz na zachodnich terenach byłego ZSRR. Wielu z nich regularnie odwiedza Polskę. Niektórzy wracają z Zachodu i otwierają praktyki lekarskie w kraju. Współczesna medycyna nie może się obyć bez współpracy. Z Polski do krajów zachodnich na stypendia i staże wyjechały tysiące lekarzy; medycy w Polsce pomagają zaś rodakom ze wschodu. Realizowane są wspólne projekty badawcze. Już w 1991 roku Naczelna Izba Lekarska utworzyła Ośrodek Współpracy z Polonią Medyczną. Początkowo korzystał dużo ze wsparcia z Niemiec, ale od razu też zaczął tworzyć więzi z polonią medyczną na wschodzie.

ORGANIZATORZY KONGRESU:

Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska w Olsztynie, reprezentowana przez Prezes lek. Stom. Annę Lella,
działającą z upoważnienia Naczelnej Izby Lekarskiej reprezentowanej przez Prezesa lek. Łukasza Jankowskiego

WSPÓŁORGANIZATORZY:

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” - reprezentowane przez Prezesa Zarządu Krajowego Dariusza Piotra Bonisławskiego;
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie - reprezentowany przez Rektora dr. hab. Jerzego Andrzeja Przyborowskiego, prof. UWM.
Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych - reprezentowana przez Prezes Zarządu dr Kornelię Król










POLONIJNE CENTRUM ZDROWIA W OSTRÓDZIE










POWOŁANIE PRZEZ STOWARZYSZENIE „WSPÓLNOTA POLSKA”
POLONIJNEGO CENTRUM ZDROWIA W OSTRÓDZIE

Stowarzyszenie Wspólnota Polska w działania medyczne na rzecz Polonii angażuje się od lat, m.in. współorganizuje kongresy lekarzy polonijnych, szkolenia dla medyków ze wschodu, czy pomaga młodym Polakom mieszkającym za granicą w dostaniu się na studia medyczne w Polsce. Od lat współpracuje też w tym zakresie z medycznymi autorytetami.

Polonijne Centrum Zdrowia w Domu Polonii w Ostródzie to przedsięwzięcie Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", które ma uzupełniać dotychczasową działalność i jest - z jednej strony -odpowiedzią na smutną potrzebę czasu ponieważ coraz więcej naszych rodaków ze Wschodu wymaga pomocy medycznej, czy to ze względu na skutki wojny w Ukrainie, czy białoruskie represje, z drugiej zaś ze względu na postępującą specjalizację w dziedzinie medycyny i rozwój tej gałęzi wiedzy, wymagający wymiany doświadczeń, miejsca spotkań polskich lekarzy ze wszystkich zakątków świata.

List do uczestników ceremonii otwarcia Polonijnego Centrum Zdrowia skierował minister w Kancelarii Prezydenta Jacek Siewiera, który podkreślił, że działalność nowego Centrum wpisuje się w działalność Polskiej Misji Medycznej. "To potrzebna i ważna inicjatywa" - napisał minister Siewiera.

Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin podkreślił, że działalność Centrum wpisuje się w nową specjalizację medyczną regionu, którą jest szeroko pojęta działalność związana ze zdrowym życiem. Wojewoda Artur Chojecki mówił, że tego typu Centrum jest szczególnie ważne w obecnej sytuacji geopolitycznej.

Jest to pierwsze takie Centrum w Polsce, które w ramach swoich działań oferuje nowoczesne terapie z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii oraz masażu leczniczego i rehabilitacyjnego. Nad wszystkim czuwa świetny zespół organizatorów, fizjoterapeutów i psychologów oraz grono współpracowników: wybitnych naukowców i lekarzy. Polonijne Centrum Zdrowia jest rozszerzeniem dotychczasowej działalności Domu Polonii w Ostródzie, gdzie od wielu lat udzielana jest pomoc rehabilitacyjna i terapeutyczna Polakom mieszkającym zwłaszcza na Wschodzie, tj. w Ukrainie, Białorusi i Kazachstanie.

Polonijne Centrum Zdrowia ma służyć także pomocą w nostryfikowaniu dyplomów lekarzom, którzy chcą to uczynić. Ma służyć medykom, głównie ze Wschodu, w szkoleniach językowych i merytorycznych, a także wspierać młodych polskich lekarzy i studentów medycyny ze Wschodu chcących podnosić swoje kwalifikacje zawodowe lub językowe.

Drugim elementem działalności Polonijnego Centrum Zdrowia jest szeroko pojęta integracja polonijnych środowisk medycznych. Chodzi o nawiązanie między personelem medycznym forum wymiany myśli, poprzez organizowanie szkoleń, warsztatów oraz konferencji.


Jednym z długo oczekiwanych wydarzeń jest współorganizowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”
XI KONGRES POLONII MEDYCZNEJ połączony z IV Światowym Zjazdem Lekarzy Polskich
w Olsztynie w terminie 1-4 czerwca 2023r.






REJESTRACJA NA KONGRES I ZJAZD


Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska
Anna Ciesielska - Koordynator | Światowy Zjazd Lekarzy Polskich
  telefon: 502 678 774,   email: kongrespolonii@hipokrates.org


Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"
kongrespoloniimedycznej@gmail.com










KOMITET NAUKOWY










XI Kongres Polonii Medycznej / IV Światowy Zjazd Lekarzy Polskich w Olsztynie „Wyzwania współczesnej Medycyny”

Przewodniczący Komitetu Naukowego
IV Światowego Zjazdu Lekarzy Polskich & XI Kongresu Polonii Medycznej
prof. dr hab. n. med. Sergiusz Nawrocki, Prorektor Collegium Medicum UWM:

W imieniu Komitetu Naukowego Zjazdu zapraszam w pierwszych dniach czerwca (1-4.06.2023 r.) do stolicy Warmii. Światowe Zjazdy Lekarzy Polskich z założenia mają charakter interdyscyplinarny. Nie zabraknie ciekawych referatów z różnorodnych dziedzin, planujemy dla uczestników szeroką ofertę tematyczną, która da szansę prześledzić najnowszą wiedzę medyczną. W ciągu kilku dni obrad zaproponujemy podjęcie dyskusji wokół najbardziej aktualnych problemów – zgodnie z motywem przewodnim naszego Zjazdu – Wyzwania Współczesnej Medycyny.

Do Komitetu Naukowego zapraszamy osoby ze środowiska akademickiego, które są nie tylko autorytetami w kraju i zagranicą, ale zajmują się kluczowymi i przełomowymi zagadnieniami, które w istotny sposób zmieniły możliwości leczenia najcięższych chorób w praktyce klinicznej na całym świecie.

Do tej pory zaproszenie do Komitetu Naukowego przyjęli, m.in. Profesor Maria Siemionow z University of Illinois at Chicago wybitna chirurg, która kierowała zespołem odpowiedzialnym za pierwszy przeszczep twarzy, Profesor Zbigniew K. Wszołek (Mayo Clinic), jeden z najbardziej wpływowych naukowców na świecie według Thomson Reuters, Profesor Teresa Whiteside z University of Pittsburgh – zajmuje się immunologią nowotworów, która zrewolucjonizowała leczenie onkologiczne w ostatniej dekadzie, Profesor Paweł Kaliński onkolog i immunolog z Roswell Park Comprehensive Cancer Centre również zajmujący się modulacja odpowiedzi immunologicznej i jej integracją z klasycznymi metodami leczenia nowotworów – chirurgią, chemioterapia i radioterapią, Profesor John Adler , neurochirurg ze Stanford University; który był pomysłodawcą  i rozwinął najnowocześniejsze technologie radiochirurgii: CyberKnife i ZAP-X, Profesor Marcin Mycko – szef Rady Dyscypliny Nauki Medyczne UWM, neurolog, zajmujący się rolą modulacji odpowiedzi immunologicznej w stwardnieniu rozsianymi oraz dr hab. Leszek Gromadziński, prof. UWM, dziekan Wydziału Lekarskiego CM UWM, kardiolog zajmujący się m.in. mechanizmami prowadzącymi do wyjaśnienia patofizjologii zatorowości w modelu zwierzęcym. Planujemy kilkanaście sesji naukowych w ciągu trzech dni obrad (część sesji zostanie przeprowadzona równolegle).










TEMATYKA SESJI NAUKOWYCH










Proponowana wstępnie tematyka sesji naukowych i osoby prowadzące:

Prof. Sergiusz Nawrocki – Kierownik Katedry Onkologii CM UWM
Przewodniczący Komitetu Naukowego
XI Kongresu Polonii Medycznej / IV Światowego Zjazdu Lekarzy Polskich

  • Mikrochirurgia, chirurgia transplantacyjna i rekonstrukcyjna (Prof. Maria Siemionow i Prof. Dawid Larysz)
  • Chirurgia minimalnie inwazyjna (Prof. Marek Roslan i Prof UWM Dariusz Zadrożny)
  • Immuno-onkologia (Prof. Paweł Kaliński, Prof Teresa Whiteside i Prof UWM Tomasz Kubiatowski)
  • Nowoczesne leczenie chorób skóry i kości (Prof. UWM Agnieszka Saczonek Prof. UWM Magdalena Włodarczyk)
  • Medycyna katastrof/pola walki i telemedycyna (dr hab. n. med. Mariusz Goniewicz, Prof. UM w Lublinie)
  • Choroby odzwierzęce i zakaźne (Dr n. med. Piotr Kocbach)
  • Choroby neurodegeneracyjne (Prof. Marcin Mycko)
  • Choroby układu krążenia (Prof. UWM Leszek Gromadziński)
  • Sesja pediatryczno-alergologiczna (Dr hab. n. med. Jarocka-Cyrta Elżbieta, prof. UWM)
  • Sesja „młodych naukowców”
  • Sesja stomatologiczna 1 – możliwości i ograniczenia współczesnej diagnostyki obrazowej (Prof. Ingrid Różyło-Kalinowska),
  • Sesja stomatologiczna 2 – kierunki rozwoju stomatologii, wyzwania współczesnej stomatologii prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, dr Anna Lella)
  • Sesja historyczna (550 lat od urodzin M. Kopernika – Fakty i kontrowersje – Dr n. med. Zygmunt Trusewicz)
  • Sesja dla młodych lekarzy i studentów (jak skutecznie rozwijać swoją karierę Polska vs Europa i USA)
  • Aspekty prawne wykonywania zawodu. (Naczelna Izba Lekarska)

Pełna lista prelegentów Światowego IV Zjazdu Lekarzy Polskich & XI Kongresu Polonii Medycznej zostanie opublikowana wkrótce.






X KONGRES POLONII MEDYCZNEJ - III ŚWIATOWY ZJAZD LEKARZY POLSKICH GDAŃSK, 29.05.2019 - 01.06.2019
Zdjęcia © Agata Pawłowska Polonijna Agencja Informacyjna








PATRONAT MEDIALNY
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA





ZADANIE FINANSOWANE ZE ŚRODKÓW KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2023