X KONGRES POLONII MEDYCZNEJ - REALIZACJA: © POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA
X Kongres Polonii Medycznej połączony z III Światowym Zjazdem Lekarzy Polskich, odbywa się w Gdańsku w dniach 29 maja – 01 czerwca 2019 roku.
Dzięki zaangażowaniu Komitetu Naukowego i życzliwości wielu wybitnych polskich lekarzy z całego świata przygotowano atrakcyjną listę paneli i wykładów, zbudowaną wokół wiodącego tematu Kongresu: „Postęp techniczny w służbie medycyny”.
Nowoczesne techniki i technologie oraz ich wpływ na spektakularny rozwój różnych dziedzin medycyny są głównymi tematami prezentacji i dyskusji. Podczas Kongresu przewidziano również sesje na temat etyki i deontologii w pracy lekarza, przedstawienie programów dalszego działania medycznych organizacji polonijnych oraz lekarskich pasji pozazawodowych.
Kongres Polonii to nie tylko ważne wydarzenie naukowe, ale też spotkanie integrujące i wspierające współpracę polskich lekarzy z całego świata. Jesteśmy przekonani, że ciekawe miejsca, które odwiedzą uczestnicy Kongresu, różnorodna oferta kulturalna oraz możliwość poznania atrakcji turystycznych Trójmiasta, oprócz naukowych korzyści pozostawią także dobre wspomnienia.
Zdjęcia © Agata Pawłowska Polonijna Agencja Informacyjna
Zdjęcia © Agata Pawłowska Polonijna Agencja Informacyjna
Nanomedycyna - w świecie małych cząstek o wielkim znaczeniu dla rozwoju nowych technologii medycznych
Zdjęcia © Agata Pawłowska Polonijna Agencja Informacyjna
Moderator: Maria Siemionow, Chicago, USA.
Moderator: Edyta Szurowska, Gdańsk, Polska
Zdjęcia © Agata Pawłowska Polonijna Agencja Informacyjna
Moderator: Anna Dominiczak, Glasgow, Wielka Brytania
Moderator: Bogdan Milek, Niemcy
Zdjęcia © Agata Pawłowska Polonijna Agencja Informacyjna
Moderatorzy: Irina Mogilnaya (Astana, Kazachstan/Gdańsk, Polska), Tomasz Zdrojewski (Gdańsk, Polska)
Moderator: Zbigniew Wszołek, Jacksonville, USA
Zdjęcia © Agata Pawłowska Polonijna Agencja Informacyjna
Moderator: Bartłomiej Nierzwicki Chicago, USA
Popołudniową część X Kongresu Polonii Medycznej wypełniła oficjalna uroczystość otwarcia.
Głos zabierali (w kolejności przemówień): w imieniu organizatorów doktorzy Janusz Kasina prezes Federacji Polonijnych Irganizacji Medycznych oraz przewodniczący Komitetu Organizacyjnego , członek Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku doktor Roman Budziński, w imieniu marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego członek senackiej Komisji Zdrowotnej senator Waldemar Kraska, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej profesor Andrzej Matyja, przedstawicielka Zarządu Województwa Pomorskiego mecenas Agnieszka Kapała-Sokalska, prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych doktor Janusz Kasina, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego profesor Marcin Gruchała, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku doktor Dariusz Kutella.
Spotkanie zakończył brawurowy koncert - jednego z najwybitniejszych współczesnych jazzmenów - Leszka Możdżera.
WYSTĄPIENIE PREZESA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKA" DARIUSZA PIOTRA BONISŁAWSKIEGO
X KONGRES POLONII MEDYCZNEJ - REALIZACJA: © POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA
Zdjęcia © Agata Pawłowska Polonijna Agencja Informacyjna
Drugi dzień Kongresu rozpoczął się od wystąpienia marszałka Senatu RP Stanisława karczewskiego, który podziękował uczestnikom za zaangażowanie w sprawy Polonii i Polski deklarując jednocześnie wolę wspierania ich wysiłków przez Senat RP, którego zadaniem jest opieka nad Polonią i Polakami za granicą.
X KONGRES POLONII MEDYCZNEJ - REALIZACJA: © POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA
Następnie podpisano list intencyjny o współpracy medycznych środowisk polonijnych i organizacji i instytucji których zadaniem jest opieka na Polonią i Polakami za granicą. Sygnatariuszami byli: Naczelna Rada Lekarska, Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej NAWA, Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych, Fundacja Kościuszkowska, Polish-American Medical Society oraz Grupa Współpracy Polonijnych Lekarzy-naukowców.
Intencją sygnatariuszy porozumienia jest zacieśnianie współpracy mającej na celu podniesienia kwalifikacji naukowych i zawodowych wszystkich polskojęzycznych lekarzy. Na szczególną uwagę zasługuje wsparcie młodych naukowców polskich i polonijnych, którzy w przyszłości mogą stać się jedną z podstaw rozwoju polskiej medycyny.
Połączenie, leżących po stronie Polonii medycznej specyficznych doświadczeń na polu organizacji nauki i pracy oraz możliwości związanych z organizacją stażów i szkoleń, z leżącymi po stronie polskich partnerów, możliwościami administracyjnymi, ekonomicznymi i oceną potrzeb polskiej nauki oraz medycyny, będzie prowadziło do dalszego podniesienia poziomu i skuteczności projektów oraz działań wszystkich sygnatariuszy deklaracji.
Zdjęcia © Agata Pawłowska Polonijna Agencja Informacyjna
Sesje naukowe drugiego dnia Kongresu rozpoczął temat: Możliwości współczesnej radiologii z gościnnym wystąpieniem marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego.
Moderator: Jerzy Walecki, Warszawa, Polska
Zdjęcia © Agata Pawłowska Polonijna Agencja Informacyjna
Moderator: Janusz Kasina
Moderator: Ewa Kuligowska Boston, USA
Moderator: Marek Rudnicki, University of Illinois, USA
Moderatorzy:
prof. Mariusz Frączek – przewodniczący Rady Programowej Misji Medycznej,
Dariusz Piotr Bonisławski – Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
W trakcie Kongresu odrębną sesję poświęcono "Misji medycznej" - projektowi który niesie bezpośrednią pomoc potrzebującym chorym osobom polskiego pochodzenia, zwłaszcza w miejscach, gdzie czy to z przyczyn geograficznych, ekonomicznych czy jakichkolwiek innych uzyskanie konsultacji lekarskiej, leków czy rehabilitacji jest utrudnione lub niemożliwe.
Temat referowali prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska: Dariusz Piotr Bonisławski oraz prof. dr hab. n. med. Mariusz Frączek – przewodniczący Rady – kierujący zespołami lekarskim współpracującymi z Radą. Odbyła się dyskusja z zainteresowanymi programem lekarzami ze wschodu Europy oraz studentami których dodatkowo obejmują inne programy pomocowe Wspólnoty Polskiej, jak np. program stypendialny.
Z projektu "Misja medyczna" korzystają osoby polskiego pochodzenia zamieszkałe poza granicami Polski w zakresie refundacji części kosztów zakupu leków i materiałów medycznych oraz refundacji części kosztów leczenia i rehabilitacji.
Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.
Zdjęcia © Agata Pawłowska Polonijna Agencja Informacyjna
Moderator: Bogdan Nowicki, Nashville, USA
Moderator: Mieczysław Chruściel , Szczecin, Polska
9 wykładów po 10 minut, zakwalifikowanych decyzją Komitetu Naukowego.
Moderator: Aleksander Pulyk, Użhorod, Ukraina
Moderator: Waldemar Niklinski, Chicago, USA
Zgodnie z zasadą, że nie samą medycyną człowiek żyje, lekarze ujawnili swoje talenty muzyczne. Była ku temu okazja w trakcie koncertu chórów lekarskich w Nadbałtyckim Centrum Kultury, Kościele św. Jana w Gdańsku.
Zdjęcia © Agata Pawłowska Polonijna Agencja Informacyjna
Po trudach obrad drugiego dnia Kongresu czas na chwilę zabawy w polskich klimatach. - koncert szantowy i muzyki rozrywkowej w dawnej hali stoczniowej.
Zdjęcia © Agata Pawłowska Polonijna Agencja Informacyjna
Moderator: Marek Radomski, Saskatoon, Kanada
Moderator: Barbara Alicja Jereczek-Fossa, Mediolan, Włochy.
Zdjęcia © Agata Pawłowska Polonijna Agencja Informacyjna
Moderator: Marek Majewski, Paryż, Francja
Moderator: Andrzej Kajetanowicz, Halifax, Kanada
Moderator: Sebastian Tyrakowski, vice-Dyrektor Muzeum
9 wykładów po 10 minut, zakwalifikowanych decyzją Komitetu Naukowego.
Moderator: Ryszard Poręba, Polska.
Kornelia Król, Chicago, USA
Janusz Kasina, Sztokholm, Szwecja, Roman Budziński, Gdańsk, Polska
X Kongres Polonii Medycznej dobiegł do końca. Trzy dni wypełnione sesjami naukowymi ale też programem integrującym lekarskie środowisko polskie i polonijne zwieńczyła sesja zapowiadająca tytułem kolejne spotkanie "Rozważania przez XI Kongresem Polonii Medycznej". Dyskutowano o dotychczasowym dorobku, doświadczeniach, inicjatywach zasługujących na kontynuację oraz o planach na przyszłość, kierunkach rozwoju, dalszej integracji środowiska lekarskiego i wreszcie formule kongresów.
Zdjęcia © Agata Pawłowska Polonijna Agencja Informacyjna
Grupa Współpracy to idea, aby w czasie Kongresu – spotkania lekarzy polskich i polonijnych, stworzyć model działania:
Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych zależy na zintegrowaniu środowisk lekarzy polskich i polonijnych. Pragniemy ułatwić kontakt i współpracę pomiędzy studentami, początkującymi lekarzami oraz doświadczonymi specjalistami. Aktualnie tworzymy Grupę Współpracy Polonijnych Lekarzy – naukowców.
Liczymy, że nasza inicjatywa zapewni wzajemne korzyści dla wszystkich członków Grupy oraz ich pacjentów. Starsi koledzy – osoby o doświadczeniu badawczym oraz pozycji zawodowej, umożliwiającej podejmowanie decyzji o współpracy, mogą przekazywać swoje doświadczenie, czas i środki. Natomiast młodzi lekarze, pełni energii, entuzjazmu i pomysłów zaoferują swoje siły, czas i inicjatywę. Będą też uczyć się, jak dojść do rezultatów badań naukowych oraz ich publikacji, a następnie jak przekazać dalej osiągniętą wiedzę i doświadczenie.
Nadchodzący X Kongres to dogodna okazja do dyskusji nad proponowanym kształtem i zasadami współpracy w ramach Grupy Współpracy Polonijnych Lekarzy.
Prezesa Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych, dr Janusz Kasina
WIĘCEJ INFORMACJI O IDEI GRUPY WSPÓŁPRACY NA STRONIE KONGRESU
Prof. Maria Siemionow, Chicago, USA – Przewodnicząca
Dr Janusz Kasina, Sztokholm, Szwecja – Vice-Przewodniczący
Dr Roman Budziński, Gdańsk, Polska
Dr Mieczysław Chruściel , Szczecin, Polska
Prof. Anna Dominiczak, Glasgow, Wielka Brytania
Prof. Maciej Dryjski, Buffalo, USA
Prof. Arkadiusz Jawień, Bydgoszcz, Polska
Prof. Barbara Alicja Jereczek-Fossa, Mediolan, Włochy
Prof. Andrzej Kajetanowicz, Halifax, Kanada
Prof. Romuald Krajewski, Warszawa, Polska
Prof. Ewa Kuligowska Boston, USA
Dr Anna Lella, Olsztyn, Polska
Prof. Marek Majewski, Paryż, Francja
Prof. Bartłomiej Nierzwicki Chicago, USA
Prof. Bogdan Nowicki, Chicago, USA
Prof. Karol Połom, Siena, Włochy / Gdańsk, Polska
Prof. Marek Radomski, Saskatoon, Kanada
Prof. Ewa Radwańska, Chicago, USA
Prof. Marek Rudnicki, Chicago, USA
Prof. Edyta Szurowska, Gdańsk, Polska
Prof. Jerzy Walecki, Warszawa, Polska
Prof. Zbigniew Wszołek, Jacksonville, USA
Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej prof. dr hab. med. Andrzej Matyja
Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego prof. Waldemar Kostewicz
Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. med. Marcin Gruchała
Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Piotr Bonisławski
Dr Roman Budziński (Gdańsk) – Przewodniczący
Dr Ewa Siewierska-Chomeniuk (Gdańsk) – vice-Przewodnicząca
Dr Janusz Kasina (Sztokholm) – vice-Przewodniczący
Dr Marcin Nowiński (Gdańsk) – Skarbnik
Dr Dariusz Kutella – Prezes OIL w Gdańsku
Dr Jacek Drozdowski (Gdańsk)
adw. Damian Konieczny (Gdańsk)
Prof. Romuald Krajewski (Warszawa)
Dr Kornelia Król (Chicago)
Dr Anna Lella (Olsztyn)
Dr Marzena Mazur (Gdańsk)
Prof. Bogdan Nowicki (Chicago)
Mgr Kinga Reczyńska (Gdańsk)
Dr Arkadiusz Szycman (Gdańsk)
Dr Elżbieta Witkowska (Gdańsk)
Dr Krzysztof Wójcikiewicz (Gdańsk)
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu
w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonia i Polakami za granicą.