XIV ŚWIATOWE ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE

KRYNICA ZDRÓJ 2020

PIERWSZY DZIEŃ IGRZYSK


W ograniczonych z powodu pandemii warunkach w dniach 19-23 grudnia 2020 r. w Krynicy-Zdroju odbyły się XIV Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów limit osób mogących uczestniczyć w wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym wynosił 150 osób.

Ponad 140 zawodników z 10 krajów (Białoruś, Ukraina, Rosja, Hiszpania, Litwa, Brazylia, Czechy, Wielka Brytania, Austria, Kazachstan) miało okazję wypróbować swoich sił w takich dyscyplinach jak nordic walking, narciarstwo biegowe, narciarstwo alpejskie czy wielobój łyżwiarski.

Symboliczna ceremonia otwarcia z udziałem przedstawicieli ekip w hali Miejskiego Ośrodka Sportów i Rekreacji w Krynicy-Zdroju na prośbę Prezesa Unii Polonijnych Klubów Sportowych w Austrii UPSA Emila Dyrcza rozpoczęła się minutą ciszy dla uczczenia zmarłego tragicznie tuż przed Igrzyskami zawodnika Polonii szwedzkiej Wojciecha Szurowskiego. Przysięgi w imieniu zawodników złożyli Tamara Korol z Rosji oraz Emil Dyrcz z Austrii, natomiast przysięgę w imieniu sędziów składał sędzia główny Igrzysk Jarosław Golonka. Znicz uroczyście zapalił Marian Kaczanowski z Litwy (18-krotny mistrz Litwy i medalista młodzieżowych mistrzostw ZSRR w biathlonie, dyrektor Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego).

Dyrektor sportowy Igrzysk Dominik Jazic dopingował uczestników - „Życzę, aby udało się wam pokonać przede wszystkim swoje trudności i słabości, wtedy każdy z was będzie zwycięzcą”. „Mam nadzieję, że wywieziecie z Krynicy tylko najlepsze wspomnienia” – zaznaczył Jarosław Golonka, sędzia główny Igrzysk, kierownik MOSiR w Krynicy-Zdroju.
ORGANIZATORZY XIV ŚWIATOWYCH ZIMOWYCH IGRZYSK POLONIJNYCH


Lokalni partnerzy sportowi:


Patronat medialnyProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrówfacebook