STRONA GŁÓWNA REGULAMIN SEJMIK DZIEŃ 1 DZIEŃ 2 DZIEŃ 3 DZIEŃ 4 DZIEŃ 5
Czy szachy staną się dyscypliną olimpijską? Walczy o to środowisko graczy, a argumentów przybywa. Szachy cieszą się coraz większą popularnością, a w tym roku były jedną z dyscyplin towarzyszących Igrzyskom Europejskim. W tradycji Igrzysk Polonijnych zagościły od samego początku i tak też jest w tym roku.
W zaciszu sali na terenie Akademii Wojsk Lądowych przy szachownicach zasiadło czternastu zawodników z Francji, Niemiec, Kanady, USA, Czech, Austrii, Wielkiej Brytanii i Irlandii.
Najlepszymi okazali się: 1 miejsce Kroner, Maximilian z Niemiec, 2 miejsce Broda, Michal z Czech oraz 3 miesce - Bezak, Andrzej z Wielkiej Brytanii.
Na kolejnyc miejscach: 4. Niemczewski Bogusław USA, 5. Dąbrowski Andrzej CAN, 6. Krakowiak Paweł IRL, 7. Dobrowolski Andrzej AUS, 8. Reterski MIchał USA, 9. Sabela Otmar CZE, 10. Demol Bertrand FRA, 11. Kopański Sławomir GER, 12. Wojtowicz Anita FRA, 13. Wojtowicz Oscar FRA, 14. Wojtowicz Eliza FRA
Za kolebkę szachów uznawane są Indie. Według źródeł pisanych gra ta była już znana w Persji, gdzie przywieziona została w darze od indyjskiego radży. Kolejna ewolucja nastąpiła po pojawieniu się gry w Europie, nastąpiły wówczas zmiany najbardziej przypominające współczesną grę w szachy. Do Polski szachy trafiły z Czech, poprzez morskie szlaki handlowe oraz z Rusi Kijowskiej. O kultowym wymiarze gry szachowej pisał już Jan Kochanowski w komediowym poemacie Szachy Według niego była to gra królewska, choć uwielbiali ją też szlachcice i mieszczanie. Interesujące jest też wspomnienie o mistrzach, „starszych”, którzy poznali szachy na poziomie wręcz ezoterycznym. W epoce Odrodzenia nastąpił „złoty okres” szachów. Pojawiły się pierwsze podręczniki, a pojedynki mistrzów wzbudzały zainteresowanie coraz szerszych grup społecznych. Zaczęto rozgrywać pierwsze mecze i niezbyt licznie obsadzone turnieje. W 1886 r. rozegrano pierwszy oficjalny mecz o tytuł Mistrza Świata.
W 1924 r. powstała Międzynarodowa Federacja Szachowa i od tego też roku rozgrywane są szachowe olimpiady. W dniu powstania Międzynarodowej Federacji Szachowej – 20 lipca jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Szachów.
ZDJĘCIA © AGATA PAWŁOWSKA POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA
Tenis stołowy narodził się w Anglii w latach 80. XIX wieku. Wkrótce pojawiły się też popularne nazwy powstałe od charakterystycznego dźwięku odbijanej piłeczki, takie jak ping pong czy whiff whaff. Ta pierwsza została nawet zastrzeżona w 1901 roku przez angielskiego producenta sprzętu J. Jaques & Son Ltd. Na początku XX wieku gra bardzo szybko się rozwijała i zyskała kolejnych swoich zwolenników, a w 1902 r. odbyły się pierwsze nieoficjalne Mistrzostwa Świata. W 1921 powstał angielski Związek Tenisa Stołowego (ang. Table Tennis Association).
W 1926 powstała Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego (ang. International Table Tennis Federation). W 1926 r. w Londynie odbyły się pierwsze oficjalne Mistrzostwa Świata. Kolejną przełomową datą dla tej dyscypliny sportu był rok 1988, kiedy to tenis stołowy po raz pierwszy pojawił się w programie Igrzysk Olimpijskich w Seulu. Współczesny tenis stołowy jest bardzo szybką grą, wymagającą od zawodników niezwykle energicznych ruchów i dużej sprawności fizycznej.
WYNIKI ROZGRYWEK NA XXI ŚWIATOWYCH IGRZYSKACH POLONIJNYCH
kat. kobiet ur. 1967 i starsze
1. WOLSKA Renata
2. SZEWCZYKOVÁ Lydie
3. NOWAKOWSKI Teresa
kat. kobiet ur. 1968-1977
1. SZLAGIER Katarzyna
2. FRANKOVA Renata
3. MROZKOVÁ Renata
kat. kobiet ur. 1988-2002
1. FRANKOVA Mariana
2. HULIN Candice
3. ROMANOWSKA Anna
kat. kobiet ur. 2007-2010
1. RACKIEWICZ Agniešzka
2. KOCZAN Aneta
3. MŽIKOVÁ Karolina
kat. mężczyzn ur. 1952 i starsi
1. MAGDOŃ Stanisław
2. BRZOSKA Zbigniew
3. SCHMIDT Siegmund
kat. mężczyzn ur. 1953-1957
1. MOROZ Andrzej
2. MATYASZCZYK Rafał
3. TYRKIEL Jerzy
kat. mężczyzn ur. 1958-1967
1. SZORC Marek
2. WSPANIALY Krzysztof
3. GRYSKO Henryk
kat. mężczyzn ur. 1968-1977
1. ZUROWSKI Dariusz
2. STEFANSKI Maciej
3. KONARKOWSKI Didier
kat. mężczyzn ur. 1978-1987
1. SUFRIED Artur
2. MICHALSKI Piotr
3. KUBACKI Tomasz
kat. mężczyzn ur. 1988-2002
1. GLAC Marek
2. SUBATOWICZ Krzysztof
3. KRÖNER Vincent
kat. mężczyzn ur. 2007-2010
1. MICHALSKI Benjamin
2. KRÖNER Benjamin
3. ŠOTKOVSKÝ Tobias
gra podójna kobiet
1. RACKIEWICZ Agnieśzka / KOCZAN Aneta
2. FRANKOVA Karolina / ROMANOWSKA Anna
3. FRANKOVA Marianna / FRANKOVA Renata
gra podówjna mężczyzn
1. GRYSKO Henryk / ZUROWSKI Dariusz
2. MOROZ Andrzej / SZORC Marek
3. MAGDOŃ Stanisław / STEFANSKI Maciej
gra mieszana
1. ZUROWSKI Dariusz / RACKIEWICZ Agniešzka
2. SUFRIED Artur / HULIN Candice
3. GRYSKO Henryk / FRANKOVA Mariana
ZDJĘCIA © AGATA PAWŁOWSKA POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA
Blisko dwieście osób rywalizowało na strzelnicy sportowej we Wrocławiu w ramach XXI Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych. Tam, gdzie przed laty formę przed najważniejszymi zawodami szlifowała m.in. dwukrota mistrzyni letnich igrzysk olimpijskich Renata Mauer-Różańska, gość honorowy Igrzysk Polonijnych.
Konkurencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i duży był też przedział wiekowy startujących osób jak też ich doświadczenie - od utytułowanych zawodników do tych dopiero rozpoczynających przygodę ze strzelectwem. Sędziowie każdemu chętnemu tłumaczyli, jak posługiwać się bronią, jaka pozycja przy strzelaniu będzie najlepsza i jak naciskać spust, aby zwiększyć swoje szanse na trafienie w środek tarczy.
Przygodę ze strzelectwem sportowym rozpocząć może dosłownie każdy. Ten sport nie wymaga dużej siły fizycznej. Dyscypliny w strzelectwie sportowym to: pistolet, karabin, strzelba. Strzelectwo znalazło się w programie olimpijskim już podczas pierwszych igrzysk w Atenach 1896. Polacy zdobyli dotychczas cztery złote medale olimpijskie: Józef Zapędzki w Meksyku 1968 i Monachium 1972 oraz Renata Mauer w Atlancie 1996 i Sydney 2000. Regulacją zasad w strzelectwie zajmuje się m.in. Międzynarodowa Federacja Strzelectwa Sportowego (ISSF). Poszczególne państwa mają krajowe związki strzeleckie. W Polsce jest to np. Polski Związek Strzelectwa Sportowego(dla ISSF).
ZDJĘCIA © AGATA PAWŁOWSKA POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA
Tenis ziemny to dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896–1924. Do ich programu powrócił w 1988 r. Pierwsze gry przypominające tenis znane są z czasów Starożytności. W Rzymie uprawiano „trigon” – zawodnicy ciężkimi pałkami odbijali piłki wypełnione ziarnami fig. Najazdy Saracenów w VII wieku przyniosły do Francji zabawę polegają na odbijaniu piłki ręką. We Włoszech w połowie XVI wieku znana była gra w „pallone” o systemie liczenia punktów podobnym do tenisa.
Pierwsze piłki do tenisa były wykonane z drewna. Z czasem ustąpiły one pola lepiej odbijającym się skórzanym piłkom wypełnionym celulozą. Gra szybko zyskała na popularności szczególnie we Francji, gdzie spopularyzowali ją członkowie rodziny królewskiej, m.in. Ludwik XIII, Henryk II czy Karol IX, oraz w Anglii, której królowie Henryk VII oraz Henryk VIII byli zapalonymi graczami. To na ich polecenie zaczęto budować korty w całym kraju. Współczesna wersja gry, która dziś jest trzonem wielu zawodów sportowych narodziła się w Wielkiej Brytanii pod koniec XIX w.
WYNIKI ROZGRYWEK NA XXI ŚWIATOWYCH IGRZYSKACH POLONIJNYCH
Kobiety do lat 40
1. Vanesa Zichlarzova Czechy
2. Katarina Holejszowska Austria
3. Rita Vasilevskaja Litwa
Kobiety pow 40 lat
1. Slazerova Jola Czechy
2. Krakowska Kaczor Irena Austria
3. Sarecova Helena Czechy
Mężczyźni do 35
1. Ziółkowski Martin Austria
2. Ziółkowski Jakub Austria
3. Sufiried Paweł Francja
Kat Mężczyźni 40 - 55 lat
1. Piwko Bogdan Czechy
2. Zarecki Aleksandr Litwa
3. Parakapawiczuis Litwa
Kat Mężczyźni 56- 65 lat
1. Chmurski Sławomir Kanada
2. Lubecki Mirosław Austria
3. Czarnik Józef Austria
Kat Mężczyźni 66-69 lat
1. Węckowicz Roman Austria
2. Sikora Arnold Czechy
3. Czerski Andre Francja
Mężczyźni +70
1. Nowotka Ryszard USA
2. Ignatowski Marian USA
3. Skowron Jose Argentyna
Mixt
1. Lubecki Mirosław Austria
1. Holejszowska Katarina Austria
2. Michalczuk Dariusz Francja
2. Zhur Natasza Francha
3. Piwko Bogdan Czechy
3. Wojciechowska Marianna Luksemburg
3. Czerski Andre Francja
3. Zichlarzowa Vanesa Litwa
Debel meski
1. Ziółkowski Martin Austria
1. Ziółkowski Jakub Austria
2. Zarecki Aleksandr Litwa
2. Parakapawiczuis Litwa
3. Gaborek Julian Austria
3. Michalski Andrzej Austria
3. Bibro Jacek Austria
3. Christoph Kaliński Austria
ZDJĘCIA © AGATA PAWŁOWSKA POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA
Piłka nożna to najpopularniejsza dyscyplina sportowa. Posiada około 4 miliardów fanów na całym świecie. Od 1900 r. piłka nożna uznawana jest za dyscyplinę olimpijską. Zawody odbywają się w dwóch systemach: ligowym (tzw. każdy z każdym) oraz pucharowym. Początków tej dyscypliny, jak i innych odmian futbolu, można doszukiwać się w popularnych w różnych cywilizacjach grach z piłką. Na Wyspach Brytyjskich zwyczaj ten jest nieznanego pochodzenia. Mógł dotrzeć z Celtami, Rzymianami, Duńczykami, czy Normanami. Pierwotna piłka nożna przypominała bardziej rugby. Identyczna zasada spalonego uniemożliwiała grę do przodu, stąd pod bramkę rywala przemieszczano się albo dryblując, albo za pomocą młyna. Na taktykę znacząco wpłynęli Szkoci, rozwijając grę podaniami.
ZDJĘCIA © AGATA PAWŁOWSKA POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA
Umiejętność pływania człowiek wykorzystywał już w czasach starożytnych, o czym świadczą rysunki sprzed czterech tysięcy lat pochodzące z Asyrii, Libii czy Egiptu. Źródła mówią, że pierwszy oficjalny konkurs pływacki zorganizowano w Japonii w 35 r. p.n.e. W 1796 powstał pierwszy klub pływacki Upsala Simsällskap w Uppsala w Szwecji. Klub istnieje do dnia dzisiejszego i jest to najstarszy klub na świecie. W 1869 r. powstało w Londynie towarzystwo pływackie i rozegrano pierwsze zawody. Pływanie jest w programie igrzysk olimpijskich od samego początku.
Początkowo olimpijczycy rywalizowali na otwartych akwenach, natomiast od igrzysk w 1908 r. zaczęto organizować zawody w krytych pływalniach.
Do konkurencji pływackich należą: pływanie w basenie, pływanie w płetwach, pływanie długodystansowe, rozgrywane na otwartych akwenach, pływanie synchroniczne uprawiane przez kobiety, skoki do wody, które dzielą się na skoki z trampoliny oraz z wieży, podczas których zawodnicy wykonują punktowane figury podczas lotu, oraz piłka wodna.
ZDJĘCIA © AGATA PAWŁOWSKA POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA
10:00
Msza św., Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie
Rynek 2, 47-300 Nysa
ZOBACZ NA MAPIE
9:00 - 10:00
Bieg 5 km
Akwa Marina 48-300 Nysa, ul. Skoruchów 200 A
ZOBACZ NA MAPIE
10:00 - 17:00
Siatkówka plażowa
Akwa Marina 48-300 Nysa, ul. Skoruchów 200 A
ZOBACZ NA MAPIE
10:00 - 13:00
Kajakarstwo
Akwa Marina 48-300 Nysa, ul. Skoruchów 200 A
ZOBACZ NA MAPIE
10:00 - 11:30
Nordic Walking
Akwa Marina 48-300 Nysa, ul. Skoruchów 200 A
ZOBACZ NA MAPIE
12.00-16.00
Piknik nad Jeziorem Nyskim (Wioska Igrzysk)
Jezioro Nyskie
ZOBACZ NA MAPIE
10:00 - 15:00
Koszykówka Mix
Hala sportowa Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji 48-340 Głuchołazy ul. Jana Pawła II 9
ZOBACZ NA MAPIE
17:00
Ceremonia otwarcia igrzysk
Hala widowiskowo sportowa 48-303 Nysa, ul. Sudecka 23
ZOBACZ NA MAPIE
10:00 - 14:00
Futsal
Hala PANS 48-300 Nysa ul. Otmuchowska 74
ZOBACZ NA MAPIE
10:00 - 14:00
Siatkówka
Hala PANS 48-300 Nysa ul. Głuchołaska 12
ZOBACZ NA MAPIE
10:00 - 17:00
Badminton Ind.
Hala sportowa 48-340 Głuchołazy, ul. Skłodowskiej 32
ZOBACZ NA MAPIE
10:00 - 14:00
Futsal
Hala PANS 48-300 Nysa ul. Otmuchowska 74
ZOBACZ NA MAPIE
10:00 - 14:00
Siatkówka
Hala PANS 48-300 Nysa ul. Głuchołaska 12
ZOBACZ NA MAPIE
10:00 - 17:00
Badminton Ind.
Hala sportowa 48-340 Głuchołazy, ul. Skłodowskiej 32
ZOBACZ NA MAPIE
10:00 - 15:00
Lekkoatletyka
Stadion Miejski GOSiR 48-340 Głuchołazy, ul. Konopnickiej 2
ZOBACZ NA MAPIE
10:00 - 15:00
Kolarstwo MTB
Muszla Leśna 48-340 Głuchołazy, ul. Konopnickiej 2
ZOBACZ NA MAPIE
10:00 - 15:00
Strzelectwo
Strzelnica WKS „Śląsk” 52-018 Wrocław, ul. Świątnicka 36
ZOBACZ NA MAPIE
10:00 - 15:00
Pływanie
Baseny WKS „Śląsk” 53-146 Wrocław, ul. Racławicka 62
ZOBACZ NA MAPIE
10:00 - 11:30
Piłka nożna
Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych 50-961 Wrocław, ul. Obornicka 108
ZOBACZ NA MAPIE
10:00 - 16:00
Tenis ziemny
Korty tenisowe 53-146 Wrocław, ul. Racławicka 62
ZOBACZ NA MAPIE
10:00 - 14:00
Szachy
Akademia Wojsk Lądowych 51-147 Wrocław, ul. Piotra Czajkowskiego 109
ZOBACZ NA MAPIE
10:00 - 16:00
Tenis stołowy
Akademia Wojsk Lądowych 51-147 Wrocław, ul. Piotra Czajkowskiego 109
ZOBACZ NA MAPIE
10:00 - 11:30
Piłka nożna
Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych 50-961 Wrocław, ul. Obornicka 108
ZOBACZ NA MAPIE
10:00 - 16:00
Tenis ziemny
Korty tenisowe 53-146 Wrocław, ul. Racławicka 62
ZOBACZ NA MAPIE
10:00 - 14:00
Brydż
Akademia Wojsk Lądowych 51-147 Wrocław, ul. Piotra Czajkowskiego 109
ZOBACZ NA MAPIE
10:00 - 14:00
Tenis stołowy
Akademia Wojsk Lądowych 51-147 Wrocław, ul. Piotra Czajkowskiego 109
ZOBACZ NA MAPIE
17:00
Ceremonia zamknięcia Igrzysk i Festyn Rodzinny
Ośrodek Jeździecki Akademii Wojsk Lądowych Raków Wielki
ZOBACZ NA MAPIE