III Międzynarodowy Polonijny Festiwal Biegowy w Ostródzie

Dzień drugi - 26 września 2021





Drugi dzień III Międzynarodowego Polonijnego Festiwalu Biegowego w Ostródzie to uczta dla ducha i ciała. Piękna pogoda, słoneczna jesień, wyborne okoliczności przyrody - jezioro Sajmino, wokół którego poprowadzono trasę biegu. Dwa okrążenia, łącznie 6 kilometrów, pozwalały na kontemplację uroczych zakątków, oczywiście jeżeli pozwalała na to kondycja zawodników, ale wszystko wskazuje że tak właśnie było, o czym świadczyłyby uśmiechy na mecie i ... niemal zupełny brak zadyszki.

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" - organizator Festiwalu - po raz trzeci już postawił na sportowe pasje Polonii i Polaków z zagranicy oraz lokalny (ale nie tylko) patriotyzm i gościnność mieszkańców, organizując integracyjną imprezę w czasie której oprócz rywalizacji sportowej równie ważne było nawiązywanie znajomości i przyjaźni między zawodnikami. I wszystko się sprawdziło. Duża frekwencja, wspaniała atmosfera wspólnej zabawy, możliwość poznania pięknej i historycznie znaczącej części naszego kraju.



Produkcja: © Polonijna Agencja Informacyjna - patron medialny Festiwalu


Czy Państwo wiecie, że to pod Ostródą właśnie, po bitwie pod Grunwaldem, polskie wojska dogoniły uciekających krzyżaków? Było to o tyle istotne, że groźba odrodzenia się zakonnej siły stanowiła zagrożenie dla państwa polskiego. A tak, 18 lipca 1410 roku rycerz Mikołaj z Durąga (Claus von Doringe) zajął miasto i zamek dla wojsk króla Władysława Jagiełły, cztery dni później mieszczanie złożyli polskiemu królowi hołd. W 1440 roku Ostróda przystąpiła do anty krzyżackiego Związku Pruskiego. W latach 1466–1657 stanowiła lenno Korony Królestwa Polskiego, tereny te od XVI wieku były określane jako Prusy Górne (niem. Oberland).

Późniejsze losy miasta nie były już tak pomyśle. Spustoszenia czynione przez wojska tatarskie, potop szwedzki i okupacja rosyjska odbiły się na rozwoju regionu. Dopiero w 1807 roku na zamku w Ostródzie zamieszkał przyjazny Polakom cesarz Napoleon Bonaparte (jego pobyt upamiętniają medal „Napoleon w Ostródzie” i obraz przedstawiający hołd mieszkańców złożony cesarzowi, które znajdują się w zbiorach muzeum w Wersalu), ale był to epizod krótki i bez większego znaczenia dla miasta.

Czasy na bliższe, czyli rok 1945 zaznaczyły się przemarszem 5 armii pancernej gwardii II Frontu Białoruskiego. W wyniku działań wojennych a także celowych podpaleń i dewastacji przez żołnierzy radzieckich zniszczone zostało 64% zabudowy.

Opowiadamy o tych wydarzeniach, bo przyjazd Polonii i Polaków mieszkających na stałe poza granicami kraju to nie tylko udział w ciekawej imprezie, ale lekcja historii Polski, która tutaj, w Ostrózie - jak staraliśmy się wykazać - przedstawia się bardzo interesująco i burzliwie.

Wracając do Polonijnego Festiwalu Biegowego można powiedzieć, że wygrali wszyscy. Bez względu na miejsce zawodnicy otrzymali okolicznościowe medale i pamiątki. Bo "liczy się uczestnictwo" - jak w igrzyskowej maksymie ojca nowożytnego ruchu olimpijskiego barona de Coubertin'a. Najlepsi w swoich kategoriach wiekowych dodatkowo wyróżnieni zostali pucharami.

Nieoficjalnie możemy zdradzić, że większość z uczestników czeka już na kolejne zawody w przyszłym roku.

Ze względu na rekreacyjny charakter imprezy i emocjonalne zaangażowanie zawodników pozwalamy sobie na opublikowanie niestandardowo dużej ilość zdjęć. Dla każego coś na pamiątkę.

III Międzynarodowy Polonijny Festiwal Biegowy "Jest nas 60 milionów"

III Międzynarodowy Polonijny Festiwal Biegowy "Jest nas 60 milionów" organizowany przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" to wyjątkowe wydarzenie na Mazurach, które odbywa się w malowniczej Ostródzie. Zróżnicowane dystanse i atrakcyjne trasy sprawiają, że jest to impreza nie tylko dla doświadczonych biegaczy, ale również dla każdego kto lubi aktywnie spędzać czas. Celem Festiwalu jest popularyzację sportu jako formy aktywnego spędzania wolnego czasu, a z drugiej strony umacnianie więzi z Ojczyzną Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju.

Działo się mnóstwo, więc i proporcjonalna do tego ilość zdjęć. Mamy nadzieję, że kazdy z uczestników siebie odnajdzie.


Fotorelacja
z III Międzynarodowego Polonijnego Festiwalu Biegowego
Ostróda 2021

Zdjęcia: Agata Pawłowska - © Polonijna Agencja Informacyjna




Wyniki - III Międzynarodowy Polonijny Festiwal Biegowy
Dzień 2 - Jezioro Sajmino Ostróda 26.09.2021


Bieg III Międzynarodowy Polonijny Festiwal Biegowy - wyniki Drużynówka

Bieg III Międzynarodowy Polonijny Festiwal Biegowy - wyniki Kategorie wiekowe

Bieg III Międzynarodowy Polonijny Festiwal Biegowy - wyniki Open K

Bieg III Międzynarodowy Polonijny Festiwal Biegowy - wyniki Open M

Bieg III Międzynarodowy Polonijny Festiwal Biegowy - wyniki Open

Bieg III Międzynarodowy Polonijny Festiwal Biegowy - wyniki Polonia K

Bieg III Międzynarodowy Polonijny Festiwal Biegowy - wyniki Polonia M



RELACJA Z DNIA PIERWSZEGO

STRONA GŁÓWNA FESTIWALU 2021