I Międzynarodowy Polonijny Festiwal Biegowy w Pułtusku

PUŁTUSK 24-26 września 2018 ROKU





Rozpoczął się I Międzynarodowy Polonijny Festiwal Biegowy w Pułtusku który potrwa do 24 do 26 sierpnia 2018 roku.

Festiwal jest wydarzeniem które z jednej strony ma za zadanie popularyzację sportu jako formy aktywnego spędzania wolnego czasu, a z drugiej strony ma za zadanie umacnianie więzi z ojczyzną Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju.

Przygotowaliśmy wiele atrakcji - występy artystyczne, piknik rodzinny, gril ale przede wszystkim różnorodne trasy biegowe dla każdego uczestnika bez względu na kondycję fizyczną czy wiek.

Bez wątpienia najważniejszym będzie Bieg 1918 na pamiątkę odzyskania niepodległości.
Z pobudek patriotycznych udział w nim jest niemal obowiązkowy

Udział w biegach jest całkowicie bezpłatny.
Przygotowaliśmy za to nagrody pieniężne, których łączna pula wynosi 20 000 PLN


FOLDER I MIĘDZYNARODOWEGO POLONIJNEGO FESTIWALU BIEGOWEGO/ PDF




Festiwal rozpoczęty. Oficjalnego otwarcia dokonali (w kolejności wystąpień) wiceprezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Krzysztof Łachmański, minister Henryk Kowalczyk, Przewodniczący Rady Krajowej "Wspólnoty Polskiej", Dorota Subda - p.o. burmistrza Miasta Pułtusk, Michał Kisiel dyrektor "Domu Polonii" w Pułtusku oraz przedstawiciel Polskiego Komitetu Olimpijskiego, ambasador tytularny Witold Rybczyński


o I Międzynarodowmy Polonijnym Festiwalu Biegowym
RADIO POLAND - Polskie Radio dla Zagranicy - RELACJA Michała Fedusio.




http://www.radiozagranica.pl/8/251/Artykul/379617,I-Miedzynarodowy-Polonijny-Festiwal-Biegowy-



Zanim zawodnicy staną na linii startu część artystyczna, bo Festiwal to nie tylko zmagania sportowe, ale też dobra zabawa dla wszystkich - od najmłodszych do najstarszych uczestników. Na festiwalowej secenie zamkowego amfiteatru im. Krzysztofa Klenczona wystąpili m.in. SKUBAS i przyjaciele oraz Unemployed Lovers – Jan Więckowski & Mateusz Szulik .

To dopiero pierwszy dzień Festiwalu a czeka nas jeszcze BIEG 1918 oraz Bieg nocny śladami historii Pułtuska.
Start już przygotowany a nawet medale dla zwycięzców.




BIEG 2018

Na rozpoczęcie Festiwalu szybki bieg po jedynym takim rynku w Europie. Bieg wokół rynku rozegrany zostanie na dystansie 1918 metrów. Szybka trasa prowadzić będzie brukowanymi uliczkami.

Dystans wynoszący symbolicznie 1918 metrów odnosi się do roku obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z tej okazji Polski Komitet Olimpijski oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zainicjowali organizację na całym świecie Polonijnych Biegów Niepodległości.

Nasz Bieg 1918 wpisuje się w tą inicjatywę,
więcej informacji na http://wspolnotapolska.org.pl/bieg1918/

Pułtuski rynek ma 400 m, jego oś wyznacza gotyckorenesansowa wieża ratuszowa z XV wieku. Od strony południowej rynek zamyka kaplica pw. św. Marii Magdaleny i górujący nad miastem zamek. Od wschodu i zachodu rynek otaczają kamieniczki z XVIII - XIX wieku. W jednej z nich na kilka dni zatrzymał się Napoleon. Nie mniej ważnym miejscem dla mieszkańców Pułtuska jest kamienica, gdzie mieszkał Wiktor Gomulicki, autor „Wspomnień niebieskiego mundurka”. Na krańcach rynku z jednej strony znajduje się Dom Polonii - dawny zamek biskupów płockich, zaś z drugiej - perła architektury - renesansowa kolegiata.



BIEG NOCNY ŚLADAMI HISTORII PUŁTUSKA

Pułtusk to jedno z najstarszych miast Mazowsza. Prawa miejskie uzyskał w 1257 roku. Najstarsze ślady osadnictwa na wyspie pochodzą z XII wieku. Dzieje tego grodu nad Narwią stanowią dobrą ilustrację doświadczeń całego naszego kraju. Bieg nocny śladami historii Pułtuska jest okazją do przypomnienia dawnych wydarzeń i postaci związanych z historią Pułtuska i Polski.
Pułtusk może kojarzyć się z Narwią, najdłuższym rynkiem, czy z Domem Polonii. Jednak niewielu kojarzy się z osobowościami działającymi tu dawniej i wnoszącymi wkład do dorobku ogólnonarodowego. Wielu przeszło przez szkoły pułtuskie na przestrzeni pięciu i pół stuleci, bądź w charakterze nauczycieli, bądź uczniów. Niektórzy inaczej zapisywali się w dziejach Pułtuska. Zawsze swym pobytem w Pułtusku odciskali szczególne piętno na mieście i jego mieszkańcach, tak jak i Pułtusk pozostawiał w ich osobowościach wyraźne ślady.



KULISY BIEGÓW

Dokładamy starań, aby nic nie zostało pozostawione przypadkowi. Biegi zabezpieczają doświadczeni, profesjonalni ratownicy medyczni z Warsaw Rescue, którzy będą czuwać nad zdrowiem zawodników nieprzerwanie do niedzieli.


Foto:Warsaw Rescue


PÓŁMARATON

Trasa Polonijnego Półmaratonu wytyczona została w Nadleśnictwie Pułtusk które obejmuje ponad 20 tys. ha lasów. Zróżnicowane drzewostany i szata roślinna oraz wiele gatunków zwierząt i ptaków przyciągają biegaczy, którzy licznie eksplorują pułtuskie ścieżki leśne. Bieganie po lesie jest nie tylko przyjemniejsze, ale też zdrowsze. Powietrze w lesie jest kilkadziesiąt razy czystsze niż w miastach, a olejki eteryczne wydzielane przez drzewa mają działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. W dodatku żywa zieleń i panująca w lesie cisza działają na człowieka uspokajająco.

Pomimo kapryśnej aury, wiatru i siąpiącego deszczu - chociaż każdy kto biega na długich dystansach wie, że w tym przypadku pogoda sprzyjała zawodnikom - na dystansie Polonijnego Półmaratonu wynoszącym niebagatelne 21 km 97,5 m wystartowali najlepsi z najlepszych. Po godzinie jedenastu minutach i czternastu sekundach metę przekroczył pierwszy zawodnik ...


  OFICJALNE WYNIKI PÓŁMARATONU



Foto: Dominik Gregajtys


BIEGI DZIECI I MŁODZIEŻY

Zanim staniemy się wytrawnym biegaczem musimy od najmłodszych lat szlifować technikę i kondycję. Mają to na względzie, ale także stwarzając okazje do dobrej zabawy, Polonijny Festiwal Biegowy zorganizował biegi dla dzieci i młodzieży.
Bezpieczna i niezbyt męcząca trasa dawała okazję to wykazania się sportowym talentem. Na koniec zaś to co lubimy najbardziej czyli gratulacje - te oficjalne i od najbliższych oraz medale, upominki i duma ze zwycięstwa lub co najmniej udziału, bo przecież jak głosi olimpijskie przesłanie "Liczy się udział".
Wszystkim najmłodszym zawodnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok na kolejną edycję Festiwalu. Może niektórzy wystartują już w kategoriach dla dorosłych? ...




Foto: Dominik Gregajtys


RODZINNY PIKNIK POLONIJNY



Festiwal Biegowy to nie tylko sportowe zmagania, ale też rodzinna zabawa w czasie Pikniku Polonijnego, z którego prezentujemy krótką fotorelację.


Foto: M. Piekarska


CEREMONIA MEDALOWA I KONCERT BLUEBERRY HILL



Kończy się powoli drugi festiwalowy dzień pełen wrażeń, zabawy i sportowych osiągnięć. Czas na rozdanie nagród i zabawę czyli występ zespołu Blueberry Hill i wspólną biesiadę.



Foto: M. Piekarska


BIEG PO PUSZCZY BIAŁEJ

W trzecim dniu Festiwalu Biegowego rozegrano Bieg po Puszczy Białej - miejscu szczególnym ze względu na swoje walory przyrodnicze, ale też kulturowe - który zakończył się oczywiście ceremonią medalową.
10-kilometrowa trasa wiodła przez malowniczą Puszczę Białą stanowiącą ostoję dla wielu coraz rzadziej spotykanych roślin i zwierząt. Puszcza Biała to lasy rozciągające się w widłach Bugu i Narwi. W przeszłości nazywano ją też Biskupią, bo od XIII w. lasy te należały do biskupów płockich rezydujących na pułtuskim zamku.
Ocenia się, że w Puszczy Białej występuje ponad 30 gatunków chronionych roślin, a w jej rejonie gniazduje 150 gatunków ptaków, w tym żurawie i czarne bociany. Bardzo często można spotkać w Puszczy dzika, jelenia albo stado saren.
Puszcza znana jest jako miejsce występowania bursztynu. Jego wydobycie było niegdyś ważnym zajęciem miejscowej ludności. Wyjątkowości temu regionowi nadaje kultura Kurpiowska, której odrębność wyraża się zarówno w architekturze, jak i w sztuce i gwarze ludowej.


  OFICJALNE WYNIKI BIEGU PO PUSZCZY BIAŁEJ




Foto: Dominik Gregajtys


I MIĘDZYNARODOWY POLONIJNY FESTIWAL BIEGOWY
UWAŻAMY ZA ZAKOŃCZONY


Trzy dni dobrej zabawy, sportowych zmagań, patriotycznych akcentów, przyjacielskich rozmów, nowych znajomości, odkrywania sportowych talentów, zmagania z własnymi słabościami na biegowych trasach. Bardzo dziękujemy wszystkim za obecność i sportową postawę.

ZAPRASZAMY ZA ROK !





Grafika: © Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"











INFORMACJE O
PIERWSZYM POLONIJNYM FESTIWALU BIEGOWYM

PUŁTUSK 2018














BIURO ZAWODÓW


Biuro zawodów zlokalizowane jest w Zamku Pułtusk i będzie czynne w dniach:

24 sierpnia 18.00 - 21.45
25 sierpnia 8.00 - 19.00
26 sierpnia 8.00 - 9.45

INFORMACJA TELEFONICZNA O BIEGACH: +48 22 556 90 55


MIEJSCE I TERMIN


PIĄTEK - 24 SIERPNIA 2018

18 : 00 - Koncert na otwarcie Festiwalu
21 : 00 - Bieg 1918
22 : 00 - Bieg nocny śladami historii Pułtuska


SOBOTA – 25 SIERPNIA 2018

09 : 30 - Półmaraton
12 : 00 - Biegi dzieci i młodzieży
12 : 30 - Rodzinny Piknik Polonijny
19 : 30 - Koncert Muzyczny
20 : 00 - Wspólny grill dla biegaczy


NIEDZIELA - 26 SIERPNIA 2018

10 : 00 - Bieg po Puszczy Białej
11 : 30 - Zakończenie III Festiwalu Biegów


Bieg 1918

Bieg nocny śladami historii Pułtuska

  • na zaliczenie dystans 3400 m
  • dla osób od 17 roku życia
  • czas otwarcia mety 45 minut
  • trasa przebiegać będzie asfaltowym i brukowanymi ulicami pułtuskiej Starówki.
  • do pobrania - schemat trasy biegu - PDF

Polonijny Półmaraton

  • dystans 21 km 97,5 m
  • dla osób od 18 roku życia
  • zawodnicy biorący udział w Półmaratonie Polonijnym będą poddani wyrywkowej kontroli antydopingowej, zgodnie z zasadami Polskiej Agencji Antydopingowej. Badanie zlecone Zakładowi Badań Antydopingowych.
  • trasa przebiegać będzie po ulicach miasta około 30% i terenach leśnych wokół pułtuska około 70% trasy
  • do pobrania -schemat trasy biegu - PDF

Bieg dla dzieci i młodzieży

  • gry i zabawy biegowe dla dzieci do 11 roku życia
  • dystans 500 metrów dla osób w wieku 11-13 lat
  • dystans 1000 metrów dla osób w wieku 14-16 lat
  • wybrukowanymi ulicami wokół Rynku lub zamku

Bieg po Puszczy Białej

  • dystans 10 000 m
  • dla osób od 17 roku życia
  • trasa przebiegać będzie po ulicach miasta około 30% i terenach leśnych wokół pułtuska około 70% trasy
  • do pobrania - schemat trasy biegu - PDF


INFORMACJA TELEFONICZNA O BIEGACH: +48 22 556 90 55


BEZPŁATNY UDZIAŁ


Udział w biegach jest całkowicie bezpłatny !


NAGRODY
ŁĄCZNIE 20 TYS. PLN

Czekają na Państwa atrakcyjne nagrody !

Przykładowe nagrody :

Półmaraton Polonijny - nagrody w podziale na kategorię kobiet i mężczyzn:

I miejsce - 3000 zł
II miejsce - 2000 zł
III miejsce - 1000 zł
IV miejsce - 500 zł
V miejsce - 300 zł

W innych biegach również ciekawe nagrody finansowe i rzeczowe !

Łączna pula nagród to ponad 20 000 zł !


PROGRAM

Piątek - 24 sierpnia

18 : 00 - Koncert na otwarcie Festiwalu
21 : 00 - Bieg 1918
22 : 00 - Bieg nocny śladami historii Pułtuska


Sobota – 25 sierpnia

09 : 30 - Półmaraton
12 : 00 - Biegi dzieci i młodzieży
12 : 30 - Rodzinny Piknik Polonijny
19 : 30 - Koncert Muzyczny
20 : 00 - Wspólny grill dla biegaczy


UWAGA:
Zawodnicy biorący udział w Półmaratonie Polonijnym będą poddani wyrywkowej kontroli antydopingowej, zgodnie z zasadami Polskiej Agencji Antydopingowej. Badanie zlecone Zakładowi Badań Antydopingowych.


Niedziela - 26 sierpnia

10 : 00 - Bieg po Puszczy Białej
11 : 30 - Zakończenie III Festiwalu Biegów


ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNE

I Międzynarodowy Polonijny Festiwal Biegowy Pułtusk 2018 jest wydarzeniem które z jednej strony ma za zadanie popularyzację sportu jako formy aktywnego spędzania wolnego czasu, a z drugiej strony ma za zadanie umacnianie więzi z ojczyzną Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju.

W ramach Festiwalu będą organizowane również dodatkowe wydarzenia kulturalno-rozrywkowe.

Podczas 3 dni festiwalu w Pułtusku, zostaną przeprowadzone konkurencje biegowe na kilku dystansach w różnych kategoriach, odbędą się również imprez towarzyszące – m.in. koncerty, wspólne grillowanie, itp.


REGULAMIN UCZESTNICTWA

  1. Każdy uczestnik Polonijnego Festiwalu Biegowego musi się zarejestrować przez system zgłoszeniowy i być zweryfikowany w Biurze Zawodów na podstawie ważnego dokumentu tożsamości i złożyła podpis pod oświadczeniem o znajomości niniejszego Regulaminu i Regulaminów.
  2. Wszyscy zawodnicy startujący w biegach muszą zostać zweryfikowani w Biurze Zawodów.
  3. Podczas weryfikacji w biurze zawodów, zawodnicy muszą posiadać dokument tożsamości ze zdjęciem (służący do kontroli daty urodzenia i obywatelstwa).
  4. Warunkiem dopuszczenia zawodnika do biegu będzie złożenie podpisu pod oświadczeniem o braku przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w wybranej przez niego imprezie biegowej.
  5. Każdy uczestnik, by wystartować w danej imprezie biegowej, musi mieć przyczepiony do koszulki numer startowy. Mocowanie musi umożliwiać identyfikację zawodnika. Numer nie może być przykryty, ani zasłonięty. Przebywanie na trasie biegu bez ważnego numeru startowego jest niedozwolone i podlega konsekwencjom prawnym z Ustawy o ruchu drogowym.
  6. Zarejestrowani uczestnicy osobiście odbierają w biurze zawodów numer startowy oraz pakiet startowy.
  7. Zarejestrowany - poprzez formularz elektroniczny - zawodnik, który nie odbierze numeru startowego, nie może wystartować w biegu i nie będzie klasyfikowany.
  8. Uczestnik ma obowiązek przestrzegać postanowień niniejszego Regulaminu oraz Regulaminów Szczegółowych, tj. regulaminów poszczególnych biegów, w których uczestniczy.
  9. Na trasach biegów Festiwalu Biegowego nie są przewidywane punkty z własnymi odżywkami zawodników.
  10. Zabrania się startu zawodnikom będącym pod wpływem alkoholu bądź innych środków odurzających, jak również spożywania ich podczas biegu.
  11. UWAGA!
    Zawodnicy biorący udział w Półmaratonie Polonijnym będą poddani wyrywkowej kontroli antydopingowej, zgodnie z zasadami Polskiej Agencji Antydopingowej. Badanie zlecone Zakładowi Badań Antydopingowych.
  12. Zabrania się startu zawodników z jakimikolwiek pojazdami (w tym wsparciem np. na rowerze, rolkach czy deskorolce), ze zwierzętami, kijkami typu nordic walking.
  13. W ramach Festiwalu nie będzie możliwości startu osób niepełnosprawnych na wózkach i o kulach.
  14. Zabrania się śmiecenia i wyrzucania opakowań m.in. po żelach, batonach i napojach w miejscach do tego nie wyznaczonych.
  15. Organizator w najszerszym zakresie dopuszczonym przez obowiązujące przepisy prawa zwolniony jest z wszelkiej odpowiedzialności za ewentualne szkody wyrządzone przez zawodników/uczestników, w wyniku udziału Festiwalu oraz jest zwolniony z obowiązku naprawienia takich.
  16. Organizator nie zapewnia uczestnikom transportu ani pokrywa kosztów podroży.
  17. Organizator nie zapewnia bezpłatnych noclegów dla uczestników, jednakże staramy się pomóc w znalezieniu noclegu w miejscowych hotelach, hostelach, akademikach – zgodnie z informacją podaną w Formularzu Zgłoszeniowym i w informatorze.

pEŁNY REGULAMIN UCZESTNICTWA W PolonijnYM Festiwalu BiegowYM Pułtusk 2018 / PDF


OSOBY NIEPEŁNOLETNIE

Osoby niepełnoletnie zobowiązane są do posiadania pozwolenia na udział w biegu od rodziców lub prawnych opiekunów, z ich podpisem i nr PESEL.

Warunkiem dopuszczenia do startu jest obecność rodzica lub opiekuna prawnego wraz z dowodem osobistym, w momencie weryfikacji zawodnika w Biurze Zawodów.










WYKAZ PROPONOWANYCH BIEGÓW podczas Polonijnego Festiwalu Biegowego


Bieg 1918
Polonijny Półmaraton
Bieg po Puszczy Białej
Bieg nocny śladami historii Pułtuska
Bieg oraz zabawy biegowe dla dzieci i młodzieży




ZGŁOSZENIA ZAWODNIKÓW


SZANOWNI PAŃSTWO
ZAKOŃCZYLIŚMY ELEKTRONICZNĄ REJESTRACJĘ ZAWODNIKÓW
WSZYSTKICH, KTÓRZY ZDECYDUJĄ SIĘ JESZCZE NA UDZIAŁ W POLONIJNYM FESTIWALU BIEGOWYM ZAPRASZAMY DO REJESTRACJI BEZPOŚREDNIO PRZED ZAWODAMI W PUŁTUSKU


UWAGA! W przypadku osób niepełnoletnich rejestracji dokonuje pełnoletni opiekun. Każda osoba niepełnoletnia rejestrowana jest przez opiekuna indywidualnie. Prosimy skorzystać w takim przypadku z formularza dla osób niepełnoletnich.








Organizatorem Międzynarodowego Polonijnego Festiwalu Biegowego jest
Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.




Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.











PUŁTUSK


Dzisiejszy Zamek – Dom Polonii jest miejscem , gdzie historia łączy się ze współczesnością, gdzie każdy może znaleźć coś dla ducha i ciała; to tu można poznać bogatą historię Pułtuska, regionu i Ojczyzny, to tu z racji na malownicze położenie nad Narwią można znaleźć chwile odpoczynku i to tu można skosztować wspaniałych potrwa kuchni staropolskiej, znanej w Polsce i za granicą. Załoga dzisiejszego Domu Polonii stara się, aby w podwojach pułtuskiego zamku, gdzie „mówią wieki”, nasi Rodacy przyjeżdżający z całego świata oraz liczni goście z kraju poczuli atmosferę polskiego Domu i polskiej gościnności.

Dom Polonii mieści się w zabytkowym XV-wiecznym Zamku, usytuowanym na wzgórzu, w otoczeniu pieknego parku nad Narwią.

Ten historyczny, malowniczo położony kompleks stanowi znaczący obiekt hotelowo - gastronomiczno - konferencyjny na mapie tak Mazowsza jak i całej Polski. Hotel w Zamku dysponuje 102 miejscami noclegowymi w 54 pokojach a hotel na Podzamczu - 60 miejscami noclegowymi w 38 pokojach. Proponujemy Państwu do wyboru pokoje w prostym, eleganckim i funkcjonalnym stylu, idealnym dla stworzenia przyjemnej i gościnnej aury.

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji Zamku są przejażdżki gondolami. Na łodziach tych można nie tylko podziwiać uroki nadnarwiańskiej przyrody ale także zjeść romantyczną kolację. Aktywny wypoczynek zapewnia bogato wyposażona w sprzęt wodno - turystyczny Stanica Wodna. Zabytkowy charakter hotelu podkreślają organizowane imprezy - Pikniki Szlacheckie, Turnieje Rycerskie, Pikniki Militarne na Podzamczu i Bale Niepodległościowe. Tradycją stały się coroczne wydarzenia - Ogólnopolski Konkurs Kulinarny "Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś" i Dzień Tradycji Rzeczypospolitej - "Piknik Husarski".

Podczas pobytu w naszym hotelu goście mają okazję poznać liczne zabytki Pułtuska a m.in. najdłuższy brukowany rynek w Europie, zabytki sakralne , poznać historię jedynego na Mazowszu deszczu meteorów, niepowtarzalne uroki przyrody nadnarwiańskiej ( w tym rezerwaty ), szlaki rowerowe i turystyczne a także wiele innych, do zapoznania się z którymi kazdego gorąco zachęcamy.


WIĘCEJ O ZAMKU - DOMU POLONII W PUŁTUSKU









Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów