MATERIAŁY WPROWADZAJĄCE DO SYMPOZJUM

bp Piotr Turzyński
Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej
Chciałbym wzmocnić kapłanów, żeby czuli jedność z nami, z Polską

Wypowiedź dla mediów po objęciu urzędu w 2022 roku


"Zdaję sobie sprawę, że wielkie jest dziedzictwo pracy kapłanów i biskupów, którzy opiekowali się Polonią. Chce się uczyć tych wspólnot i przede wszyskim zobaczyć, jakie to jest niezywkłe dziedzictwo szlachetności, chrześcijańskiej wiary i patriotyzmu "- mówił po objęciu urzędu delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. "Jestem świadom wielu wyzwań, jakie wiążą się z tą posługą, ale też wiem, jak wielkie jest dziedzictwo posługi wśród polskiej emigracji. Księża biskupi i kapłani, którzy pracują z Polonią to wspaniali ludzie, pięknie inicjatywy i wielkie dzieło. Staję wobec tego z wielkim szacunkiem i pokorą"

Wielkim świadectwem polskości poza granicami kraju jest przede wszystkim to, że Polonia zachowuje wiarę, polską kulturę, mowę i tradycję. —" Polonia chce być przy Bogu, chce modlić się po polsku. To są wielkie wyzwania i zadania, które dotyczą w jeszcze większym stopniu młodych, następnych pokoleń. Tego nie można stracić. Liczę na pomoc Bożą i na współpracę z księżmi, aby dowartościować to wszystko, co już się dzieje" — powiedział bp Turzyński.

"Podtrzymanie wiary młodych polskich rodzin, które od kilkunastu lat tworzą kolejne pokolenie polskiej emigracji zwłaszcza w Europie Zachodniej to wielkie wyzwanie ewangelizacyjne, a nawet misyjne ". Trzeba zadbać o to, aby Polacy "nie rozpłynęli się pośród zlaicyzowanego świata Zachodu, ale żeby zachowali swoją wiarę". — "To jest zadanie dla Polaków w świecie, żeby przyciągali do Pana Boga swoim świadectwem. Spotykając się już wiele razy z polskimi wspólnotami, słyszałem, że one dają wręcz przykład innym katolikom w parafiach, dbając o kościół. Dla tamtejszych ludzi to świadectwo wiary jest bardzo ważne i inspirujące."

Bp Turzyński uważa, że polskich księży nie może zabraknąć tam, gdzie żyją wspólnoty polonijne. — "Taki był etos polskiego księdza, m.in. gdy Polacy byli zsyłani na Syberię lub musieli emigrować na Zachód w czasie zaborów. Wśród nich byli zawsze księża, szlachetni, o wielkim sercu. Oni szli do swoich biskupów i mówili: "chcę jechać, bo tam są moi ludzie, nie wolno ich zostawić samych bez Pana Boga, bez sakramentów, bez głoszenia Ewangelii". Mam nadzieję, że to się nie skończy i ten etos księdza, który idzie z parafianami, zostanie zachowany; że takich szlachetnych serc nie zabraknie. Oczywiście trudno zmierzyć, gdzie ksiądz jest bardziej potrzebny, ale poruszenie od Ducha Świętego, aby towarzyszyć tym, którzy są daleko w zlaicyzowanym świecie, aby nie ostygli, jest bardzo ważne" — zaznaczył bp Turzyński.


STRONA GŁÓWNA SYMPOZJUM



ORGANIZATOR




PATRONAT MEDIALNY

OPRACOWANIE MERYTORYCZNE MATERIAŁÓW WPROWADZAJĄCYCH - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - PATRON MEDIALNY SYMPOZJUM