MATERIAŁY WPROWADZAJĄCE DO SYMPOZJUM

JAN PAWEŁ II - O POLONII I EMIGRACJI


Etos współczesnej Polonii i emigracji polskiej


Historia Polonii i emigracji polskiej świadczy o tym, że jej ideowe cele wyznaczała sytuacja kraju ojczystego. W okresie zaborów była to walka o odzyskanie niepodległości przez Polskę, a w okresie międzywojennym o zachowanie polskości na pojmowanym czasowo wychodźstwie. Po II wojnie światowej ideowym celem Polonii była ponownie walka o wolną Polskę.

Nasuwa się pytanie o etos, to znaczy o najważniejsze cele i wartości życiowe Polonii i emigracji w obecnej chwili. Przemó wienia papieskie dają na nie odpowiedź. Jest nim realizowanie powołania człowieka przy zacho waniu różnych wartości polskiego dziedzictwa kulturowego, wynikających z chrześcijańskiej tradycji Polski. To bowiem zadecyduje o znaczeniu jej wkładu w dobro krajów osiedlenia, kraju pochodzenia i w budowę bardziej ludzkiego świata. Taka jest w istocie treść ideowego programu, jaki Jan Paweł II ukazywał Polonii i emigracji polskiej.

Jego przemówienia mają niepowtarzalny charakter i są w historii Polonii wydarzeniami bez precedensu. Są dla niej bezcennym darem i jednocześnie zadaniem. Od ponad dwustu lat obecny jest w dziejach Polaków „emigracyjny wymiar polskości”. Przemówienia papieskie ukazują jego niezwykłą postać i wyraz.

W homilii wygłoszonej w Rzymie do Polskiej Pielgrzymki Narodowej (19 V 2003) Jan Paweł II mówił o misji, jaką mają Polacy i inne narody naszej części kontynentu w zjednoczonej Europie. Wskazał, że ich obecność w Unii Europejskiej „może stanowić wzbogacenie Europy”. I dodał: „Europa potrzebuje Polski. Kościół w Europie potrzebuje świadectwa wiary Polaków”. W Polsce widział obrońcę wyższych wartości w świecie. Tę samą misję wskazał Polonii i emigracji polskiej na świecie.




JAN PAWEŁ II - O POLONII I EMIGRACJI - POZOSTAŁE TEMATY

STRONA GŁÓWNA SYMPOZJUM



ORGANIZATOR




PATRONAT MEDIALNY

OPRACOWANIE MERYTORYCZNE MATERIAŁÓW WPROWADZAJĄCYCH - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - PATRON MEDIALNY SYMPOZJUM