60milionow


JEST NAS 60 MILIONÓW

Celem kampanii jest poszerzenie wiedzy o Polonii i Polakach z zagranicy w kraju oraz wiedzy o Polsce w środowiskach polonijnych, ale przede wszystkim budowanie świadomości globalnej wspólnoty Polaków.


WIADOMOŚCI O POLONII O POLAKACH W KRAJU I ZA GRANICĄ

PORTAL PROWADZONY PRZEZ POLONIJNĄ AGENCJĘ INFORMACYJNĄ   Polska
2020-02-12 106. URODZINY POWSTAŃCA WARSZAWSKIEGO www.prezydent.pl

Z okazji zbliżających się 106. urodzin powstańca płk. Kazimierza Klimczaka (ps. Szron) Prezydent Andrzej Duda wziął udział w urodzinowej uroczystości zorganizowanej dla solenizanta przez MON w Muzeum Wojska Polskiego. – Życzę, aby Pan był jeszcze długo, długo z nami. Dwieście lat, Panie Pułkowniku! – powiedział Andrzej Duda.

Podczas spotkania Prezydent odznaczył płk. Klimczaka Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. – Jak sam Pan powiedział: nie walczył dla siebie, a dla przyszłych pokoleń. Kiedy popatrzymy na naszą historię i na to, że dla Pana Pułkownika dopiero, dla nas aż, od trzydziestu lat Polska jest prawdziwie wolna, suwerenna, niepodległa, to rzeczywiście te słowa mają w sobie głęboką prawdę – zaznaczył Andrzej Duda.

Odczytano też apel solenizanta do młodych, w którym płk Klimczak podkreślił: „Pamiętajcie, że wolność nie jest dana raz na zawsze”.

Kazimierz Klimczak służył w polskiej armii od 1936 r. Po ukończeniu szkoły podoficerów instruktorów i rozpoczął służbę w 67. Pułku Piechoty w Brodnicy. W jego szeregach brał udział w walkach Armii „Pomorze” w czasie kampanii wrześniowej. Uczestniczył w bitwie nad Bzurą. W 1939 r. został ciężko ranny w okolicach Grudziądza i trafił do Szpitala Ujazdowskiego w Warszawie. Już jako inwalida wojenny, nawiązał kontakt ze Związkiem Walki Zbrojnej. Podczas Powstania Warszawskiego walczył w stopniu sierżanta w szeregach Obwodu Ochota Armii Krajowej. Jest dziś najstarszym żyjącym uczestnikiem powstania. 106 lat skończy w najbliższą sobotę.


www.prezydent.plPODZIEL SIĘ INFORMACJĄMATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.


facebook