60milionow


JEST NAS 60 MILIONÓW

Celem kampanii jest poszerzenie wiedzy o Polonii i Polakach z zagranicy w kraju oraz wiedzy o Polsce w środowiskach polonijnych, ale przede wszystkim budowanie świadomości globalnej wspólnoty Polaków.


WIADOMOŚCI O POLONII O POLAKACH W KRAJU I ZA GRANICĄ

PORTAL PROWADZONY PRZEZ POLONIJNĄ AGENCJĘ INFORMACYJNĄ   Stany Zjednoczone Ameryki
2021-02-23 Odradza się szopkarska tradycja

Recital Małgorzaty Kellis oraz wspólne kolędowanie towarzyszyło podsumowaniu konkursu i wręczeniu nagród twórcom najładniejszych szopek krakowskich. Uroczystość odbyła się święto Ofiarowania Pańskiego, a więc w dniu kończącym okres bożonarodzeniowy.

W bardzo ograniczonym gronie oraz z zachowaniem wszelkich wymogów związanych z bezpieczeństwem pandemicznym odbyło się podsumowanie i zakończenie drugiej edycji konkursu na najładniejszą szopkę krakowską. Wystawa prac i wręczenie nagród miała miejsce we wtorek, 2 lutego, w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Prócz autorów najładniejszych szopek oraz ich rodziców wzięli w niej udział przedstawiciele konsulatu, jurorzy, wolontariusze związani z konkursem. Nie zabrakło jego organizatorów, którzy kilka miesięcy temu, przed jego ogłoszeniem, mieli pewne obawy z nim związane. Ostatecznie wszyscy byli pozytywnie zaskoczeni zainteresowaniem jakim się cieszył.

„Tegoroczna edycja konkursu była obarczona pewnym ryzykiem związanym z pandemią ponieważ wszyscy byli przez nią przygnębieni i żyli w odizolowaniu. Jednak stwierdziliśmy, że być może to będzie coś co przyniesie uczestnikom konkursu trochę zabawy i emocji, oraz będzie takim powrotem do tradycji i wielkim oczekiwaniem na święta Bożego Narodzenia. Myślę, że to się sprawdziło bo sporo dzieci i dorosłych wzięło udział w konkursie, a jego zasięg był od Providence w stanie Rhode Island, poprzez Nowy Jork, aż do Linden w stanie New Jersey. Tak więc można śmiało powiedzieć, że całe wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych wzięło w nim udział” – podkreślił z dumą Jerzy Leśniak, dyrektor wykonawczy Fundacji Nowodworskiego i zarazem pomysłodawca konkursu.


PAI

Dyrektor wykonawczy Fundacji Nowodworskiego Jerzy Leśniak (w środku) podziękował wszystkim za udział w konkursie. Obok stoją: konsul generalny Adrian Kubicki (z prawej) i konsul Mateusz Gmura / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK


W sumie wzięły w nim udział 54 osoby, które nadesłały 22 prace, w tym 9 przestrzennych modeli i 13 rysunków wykonanych w technice pastelowej lub kolażowej. Szopki krakowskie, na przygotowanie których uczestnicy mieli sporo czasu (konkurs trwał od początku września do 4 grudnia ub.r.) zostały ocenione przez kilkuosobową komisję.

W składzie jury znaleźli się: prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających dr Dorota Andraka, menedżer głównego oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na Greenpoincie Anna Branas, artysta malarz Janusz Skowron oraz prezes Fundacji Nowodworskiego Daniel Andrejczuk. Konkurs został przeprowadzony w trzech kategoriach: dziecięcej (w której twórcy nie mogli mieć więcej niż 14 lat), rodzinnej/indywidualnej, oraz w dowolnej dwuwymiarowej technice malarskiej.

W najbardziej profesjonalnej kategorii, czyli wśród szopek wykonanych rodzinnie lub indywidualnie (również przez dorosłych) najwięcej punktów otrzymała praca uczniów Polskiej Szkoły Dokształcającej działającej przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie, NY. Natomiast miejsce drugie zdobyła szopka zrobiona indywidualnie przez Danutę Lisowską z Linden, NJ, która otrzymała także nagrodę specjalną za „wkład pracy”.


PAI

Dwie najładniejsze prace konkursowe. Z lewej strony znajduje się szopka, która zdobyła miejsce pierwsze i została wykonana przez uczniów Polskiej Szkoły Dokształcającej działającej przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie. Z prawej – szopka, która zajęła miejsce drugie i została zrobiona przez Danutę Lisowską z Linden / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK


Z kolei w kategorii szopek dziecięcych miejsce pierwsze zajęli uczniowie klasy 4 i 5 ze Szkoły Języka Polskiego im. Janusza Korczaka w Providence, RI, (Antoni Rodriquez, Justyna Lonczak, Veronika Lonczak, Nickole Dye i Natalie Dye). Miejsce drugie również zdobyły dzieci uczęszczające do tej placówki oświatowej lecz z klasy 2 i 7 (Oskar Szpala, Jakub Obrycki, Jakub Regent, Kasia Obrycka i Oliver Regent). Z kolei trzecią lokatę zajął Jakub Przybylski z Polskiej Szkoły Dokształcającej działającej przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie, NY.

W trzeciej kategorii – szopek wykonanych w dowolnej dwuwymiarowej technice (rysunek, malarstwo, kolaż) miejsce pierwsze zdobyła Julia Krzyształowicz, uczennica 11 klasy w Polskiej Szkoły Dokształcającej działającej przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie, NY. Druga była Natalia Pindel, uczennica 3 klasy Polskiej Szkoły im. św. Jadwigi Królowej działającej przy parafii św. Macieja na Ridgewood, NY. Natomiast trzecią lokatę zajęła siedmioletnia Isabella Porricelli z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marii Konopnickiej w Yonkers, NY.

Wszystkie prace były pięknie wyeksponowane w ramach wystawy pokonkursowej, dzięki czemu uczestnicy uroczystości mieli okazję dokładnie je obejrzeć. Z kolei autorzy najładniejszych szopek, zarówno trójwymiarowych, jak i tych namalowanych na papierze otrzymali specjalne nagrody i słowa uznania przekazane przez organizatorów, jurorów i konsula generalnego.


PAI

Renata Jujka, prezes terenowy Centrali Polskich Szkół Dokształcających na Nowy Jork, wręczyła Małgorzacie Czajkowskiej, dyrektor Polskiej Szkoły Dokształcającej przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie specjalną donację za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK


Gratulacje autorom nagrodzonych prac złożyła również Renata Jujka, prezes terenowy Centrali Polskich Szkół Dokształcających na Nowy Jork. Przekazała ona również – na ręce Małgorzaty Czajkowskiej, dyrektor Polskiej Szkoły Dokształcającej działającej przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie specjalną donację za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie.

„Pani dyrektor jest świetnym pedagogiem, ale jest również artystką, która zaraża uczniów pasją” – podkreśliła przedstawicielka zarządu Centrali Polskich Szkół Dokształcających. Właśnie pod jej okiem, w brooklyńskiej polonijnej placówce oświatowej od kilku lat prowadzone są warsztaty m.in. związane z szopkarstwem.

„Pierwszą dużą, ponad trzymetrową szopkę wystawiliśmy na V Festiwalu Szkół Polonijnych w kwietniu 2019 r. W roku ubiegłym przeprowadziliśmy tzw. covidowe warsztaty, podczas których przez trzy kolejne soboty spotykaliśmy się wirtualnie na zoomie. W ten sposób dzieci poznawały historię szopkarstwa oraz Krakowa, a także architekturę i kolorystykę, co przy tworzeniu szopek jest bardzo ważne” – wyjaśniła w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” Małgorzata Czajkowska. Jej podopieczni przygotowali na konkurs trzy szopki, z których dwie były pracami indywidualnymi, a jedna – ta która wygrała konkurs – pracą zbiorową. Dyrektorka Polskiej Szkoły Dokształcającej działającej przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie była bardzo zadowolona z wyniku konkursu oraz z powodu docenienia prac jej wychowanków.


PAI

Wśród nagrodzonych byli m.in. uczniowie ze Szkoły Języka Polskiego im. Janusza Korczaka w Providence, RI / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK


Pod wielkim wrażeniem umiejętności jakimi dysponują polonijni uczniowie był konsul generalny Adrian Kubicki, który zauważył, że – po konkursie plastycznym dotyczącym 100-lecia Bitwy Warszawskiej, oraz po akcji związanej z „Drzewami pamięci” – była to w ostatnich tygodniach kolejna okazja do pokazania artystycznych zdolności polskich dzieci i młodzieży. Wyraził nadzieję, że konkurs związany z szopkami krakowskimi będzie kontynuowany w kolejnych latach.

„Mam nadzieję, że stanie się on tradycją, która właśnie się rodzi. Po pierwsze są to bardzo ciekawe prace, których przygotowanie angażuje całe rodziny, a po drugie konkurs ma związek z piękną bożonarodzeniową tradycją krakowską. To także jest okazja do przeprowadzenia takich domowych lekcji historii i kultury polskiej” – stwierdził konsul generalny.
Dyplomata zwrócił również uwagę na wysoki poziom artystyczny nadesłanych prac.

„Gratuluję wszystkim, którzy te szopki przygotowali” – dodał Adrian Kubicki. Zaznaczył, że ma nadzieję, że z każdym rokiem tych prac będzie coraz więcej, oraz że prócz udziału w konkursie takie szopki będą elementem domowej, bożonarodzeniowej aktywności, równie pięknej jak ubieranie choinki, a w dodatku bardziej bliskiej polskiej kulturze. Przy okazji podkreślił, że idea szopek bożonarodzeniowych jest mu bardzo bliska ponieważ wychował się w parafii prowadzonej przez oo. franciszkanów.

„Właśnie Franciszkowi z Asyżu przypisuje się stworzenie pierwszej szopki bożonarodzeniowej. Z kolei w tradycji szopek krakowskich piękne jest to, że ona z kościołów trafiły do naszych domów” – dodał na zakończenie dyplomata.


PAI

Sopranistka Małgorzata Kellis swoim śpiewem uświetniła uroczystość. Akompaniował jej pianista Sergiei Iorov / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK


Ceremonię wręczenia nagród laureatom konkursu uświetnił recital Małgorzaty Kellis. Sopranistka przy akompaniamencie pianisty Sergieia Iorova zaśpiewała kilka znanych i lubianych pieśni m.in. „Życzenie” i „Piosnkę litewską” Fryderyka Chopina, „Prząśniczkę” Stanisława Moniuszki, a także „Kołysankę” Antoniego Dworzaka.

W związku z tym, że uroczystość odbyła się 2 lutego, kiedy to przypada Ofiarowanie Pańskie zwane także świętem Matki Boskiej Gromnicznej, a więc w dniu, w którym zgodnie z tradycją Kościoła katolickiego po raz ostatni można było wykonywać kolędy, na zakończenie wszyscy wspólnie oddali się radosnemu śpiewaniu. Kolędowaniu przewodziła Małgorzata Kellis, a dodatkowy świąteczny klimat wprowadził padający za oknem śnieg. Było to piękne zakończenie nie tylko konkursu szopkarskiego, ale również okresu bożonarodzeniowego.

„Na finał konkursu i wręczenie nagród spadło 12 cali śniegu i zrobił się odpowiedni klimat. To tak jakby aura wiedziała, że szopki muszą być przysypane śniegiem” – stwierdził Jerzy Leśniak. Dyrektor wykonawczy Fundacji Nowodworskiego już teraz zachęca wszystkich do wzięcia udziału w trzeciej edycji konkursu na najładniejszą szopkę krakowską, która najprawdopodobniej rozpocznie się we wrześniu. Jego druga edycja odbyła się dzięki wsparciu Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Centrali Polskich Szkół Dokształcających oraz „Nowego Dziennika”. Honorowy patronat sprawował konsul generalny Adrian Kubicki.

Autor: Wojtek Maślanka


Nowy DziennikPODZIEL SIĘ INFORMACJĄMATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.