30 lat dla Polonii

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” 1990-2020

DOM POLONII W PUŁTUSKU. 18-19 września 2021

Niedokończona misja.
Prezesi Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”


Andrzej Stelmachowski (1925-2009)

Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w latach 1990-2008

Profesor prawa, marszałek Senatu I kadencji, minister edukacji narodowej w rządzie premiera Jana Olszewskiego, doradca prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego do spraw Polonii i Polaków za granicą, pomysłodawca, współzałożyciel i pierwszy prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, którym kierował przez osiemnaście lat. Polonii i Polakom za granicą oddał swoje najbardziej twórcze lata życia, stając się jej doradcą i opiekunem. Zmarł 6 kwietnia 2009 r. w Warszawie, rok po rezygnacji z kierowania Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”. Spoczął na warszawskich Starych Powązkach. Za szczególne zasługi dla Rzeczypospolitej został odznaczony pośmiertnie Orderem Orła Białego.


Maciej Płażyński (1958-2010)

Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w latach 2008-2010

Prawnik, wojewoda gdański, marszałek Sejmu, wicemarszałek Senatu, został wybrany na funkcję prezesa podczas VII Walnego Zebrania Delegatów Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” 11 maja 2008 r. Poświęcił Polonii i Polakom za granicą dwa lata pracy, starając się, żeby sprawy polonijne były istotnym elementem debaty publicznej w Polsce. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofi e smoleńskiej w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Został pochowany w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.


Longin Komołowski (1948-2016)

Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w latach 2010-2016

Inżynier, przewodniczący szczecińskiej Solidarności, wicepremier, poseł, został wybrany na stanowisko prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” 13 czerwca 2010 r. Starał się tworzyć klimat sprzyjający podejmowaniu przez polityków spraw polonijnych ze szczególnym uwzględnieniem pomocy Polakom na Wschodzie i rozwiązania problemu repatriacji Polaków z Kazachstanu. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 30 grudnia 2016 r. Spoczął w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz odznaczeniem kościelnym Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego Medalem „Milito Pro Christo”.
STRONA GŁÓWNA


PATRONAT MEDIALNY
OPRACOWANIE INFORMATYCZNE I GRAFICZNE PORTALU - © POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA

ZDJĘCIA - © AGATA PAWŁOWSKA - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA

Kopiowanie całości lub części zabronione. Materiał chroniony prawem autorskim.
36965

facebook