30 lat dla Polonii

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” 1990-2020

DOM POLONII W PUŁTUSKU. 18-19 września 2021

Dzień Polonii i Polaków za Granicą


Drugiego maja Polacy na całym świecie obchodzą Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto ustanowione zostało w 2002 r. w uznaniu „wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków, tak mieszkających w Kraju, jak i żyjących poza nim”.

Uroczyste obchody mają przypominać Polakom w kraju o milionach naszych rodaków mieszkających poza granicami, a rodakom żyjącym na obczyźnie o ich korzeniach i mają stanowić wsparcie w zachowaniu świadomości narodowej. Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest o dwa lata starszy od Dnia Flagi. Tego dnia łączymy się z tymi, których zatrzymała powojenna zmiana granic. Pamiętamy o tych, którzy opuścili kraj w poszukiwaniu lepszego losu, a także myślimy o tych, których wyjazd był wynikiem wyborów ideowych i moralnych.Od 2004 r. Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony jest razem z Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Punktem kulminacyjnym tego święta jest podniesienie w południe fl agi państwowej na maszt na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” co roku 2 maja organizuje w Warszawie spotkanie przedstawicieli Polonii z wielu regionów świata, którzy biorą udział w uroczystości Święta Flagi Narodowej przed Pałacem Prezydenta RP. Tradycyjnie w tym dniu odbywa się spotkanie Polonii z Prezydentem RP, podczas którego wręczane zostają odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w działalności na rzecz Polonii i Polaków za granicą.


STRONA GŁÓWNA


PATRONAT MEDIALNY
OPRACOWANIE INFORMATYCZNE I GRAFICZNE PORTALU - © POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA

ZDJĘCIA - © AGATA PAWŁOWSKA - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA

Kopiowanie całości lub części zabronione. Materiał chroniony prawem autorskim.
36962

facebook