Ogólnoświatowy Konkurs Fotograficzny - Moja Ojczyzna

Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"


Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" od 30 już lat sprawujące opiekę nad Polonią i Polakami za granicą, zaprasza do udziału w Ogólnoświatowym Konkursie Fotograficznym – "Moja Ojczyzna" organizowanym z okazji Święta 11 Listopada - Narodowego Święta Niepodległości. To data bliska sercu każdego patrioty, bo przypomina z jednej strony o nocy zaborów, pod którymi nasza ojczyzna znajdowała się aż przez 123 lata, z drugiej zaś o narodowo wyzwoleńczym zrywie naszych dziadów, którzy swoją mądrością i poświęceniem doprowadzili do wyzwolenia Polski i jej rozkwitu w okresie II Rzeczypospolitej.

Zachęcamy do przesłania zdjęcia, którego treść nawiązywałaby do tamtego wydarzenia, oddawała nasze przywiązanie do polskiej historii, kultury, języka czyli tego co konstytuuje naszą narodową tożsamość.


ZWYCIĘZCY KONKURSU


NAGRODA GŁÓWNA


Opis autora: Narodziny Niepodległości


DWIE NAGRODY RÓWNORZĘDNE


Opis autora: Zmiana warty


Opis autora: Zdjecie przedstawia mlodego czlowieka - ptaka - orla, ktory spokojnie spoczywa w rodzinnym gniezdzie, symbolizujac Polske. Kolory naturalne, jesienne, listopadowe, choc zupelnie cieple, o co wlasnie chodzilo, aby atmosfera zdjecia byla pogodna, bo Swieto Niepodleglosci, to radosne przezycie. Polskie dziecko na lonie natury. Bardzo ciekawym faktem jest to, ze skrzydla ptaka wykonane sa z kartek starego podrecznika do nauki jezyka niemieckiego po rosyjsku (wiec tekst na skrzydlach jest niemiecki i rosyjski), jakby znak okresu rozbiorow, ktore Polska pokonala i wznosi sie ponad przeszkody. Do zdjecia chetnie pozuje moja srednia corka - Polka z Wilenszczyzny, uczennica polskiej szkoly. / pisownia oryginalna autora zdjęcia

WYRÓŻNIENIE


Opis autora: Tego dnia razem z dziećmi odegraliśmy fragment legendy o założeniu państwa polskiego. Teraz już wiedzą, że orzeł jest symbolem siły i suwerenności Polski.


SERDECZNIE GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM I FINALISTOM




Prace konkursowe zakwalifikowane do finału










Tematyka konkursu - Kilka słów o 11 listopada









Tematyka konkursu - Kilka słów o 11 listopada

Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości” – głosiła ustawa z 23 kwietnia 1937 roku.


Narodowe Święto Niepodległości jest w Polsce świętem państwowym obchodzonym corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918).

Data święta upamiętniającego odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów, była w II Rzeczypospolitej sprawą dyskusyjną. W okresie międzywojennym toczono ostre spory o to, które z wydarzeń jesieni 1918 r. uznać należy za symboliczny moment odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z punktu widzenia piłsudczyków najważniejszym wydarzeniem było przybycie 10 listopada do Warszawy z magdeburskiej twierdzy Józefa Piłsudskiego. Z kolei lewica przekonywała o znaczeniu utworzonego w Lublinie rządu Ignacego Daszyńskiego, ale ostatecznie to jednak 11 listopada był obchodzony jako nieoficjalne Święto Niepodległości, celebrowane zwłaszcza przez wojskowych. Data ta upamiętniała dzień, w którym Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Także 11 listopada Niemcy podpisały we francuskim Compiegne zawieszenie broni kończące I wojnę światową.

W II Rzeczypospolitej święto to oficjalnie obchodzono tylko dwa razy. Później zostało zakazane. Najpierw przez władze okupacyjne – niemieckie i sowieckie – a następnie, na przeszło czterdzieści lat, przez przywódców PRL.

Dzień 11 listopada 1918 roku został uznany za formalną datę odzyskania przez Polskę niepodległości dopiero w 1926 roku, mimo że obchodzono go już wcześniej. W okólniku wydanym 8 listopada 1926 przez prezesa Rady Ministrów Józefa Piłsudskiego, który ustanawiał dzień 11 listopada dniem wolnym od pracy w administracji rządowej, czytamy: „W dniu 11 listopada państwo polskie obchodzić będzie 8 rocznicę zrzucenia jarzma niewoli i uzyskania pełnej, faktycznej niezawisłości. Data powyższa winna pozostać w stałej pamięci społeczeństwa i utrwalić się w umysłach młodego pokolenia, które w zaraniu swego życia powinno odczuwać doniosłość i uroczystość tego pamiętnego dnia”.

Pierwsze obchody Święta Niepodległości, 11 listopada 1919 r., odbywały się w trudnych warunkach — trwały bowiem walki o kształt granic odrodzonej przed rokiem Polski. Rok później, w związku z drugą rocznicą odzyskania niepodległości, Józef Piłsudski otrzymał buławę marszałkowską. Z kolei z okazji 11 listopada 1928 r. stołeczny Plac Saski nazwano Placem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tego roku uroczyście świętowano 10-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W stolicy gmachy państwowe udekorowano girlandami i flagami narodowymi, a na Starym Mieście miał miejsce uroczysty pochód żołnierzy odtwarzających historyczne oddziały walczące o wolność Polski.

W 1932 r. Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego uznało 11 listopada za dzień wolny od nauki, który "powinien być wykorzystywany do celów wychowawczego oddziaływania na młodzież w duchu obywatelsko-państwowym na tle wydarzeń dziejowych z tym dniem związanych". W Święto Niepodległości 1934 r. schorowany marszałek Piłsudski ostatni raz odebrał defiladę wojskową na Polu Mokotowskim. Dopiero dwa lata po jego śmierci, w 1937 r., Sejm RP ustanowił państwowe obchody Święta Niepodległości. Ustawa z 23 kwietnia tego roku głosiła, że „Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny — jest uroczystym Świętem Niepodległości".

W latach 1939-1944 oficjalne lub jawne obchodzenie Święta Niepodległości było niemożliwe. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca, rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN.

W okresie PRL Święto Niepodległości zostało zakazane. Jakiekolwiek próby kultywowania obchodów dnia 11 listopada groziły surowymi represjami ze strony władz. Mimo to, w latach 70. przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywały się patriotyczne manifestacje, które władze uznawały za nielegalne zgromadzenia. Po raz ostatni zostały one rozpędzone przez milicję w 1988 r., w 70. rocznicę odzyskania niepodległości.

Święto Niepodległości 11 listopada przywrócono ustawą sejmową w 1989 roku. Obecnie jest dniem wolnym od pracy, uroczyście świętowanym w całym kraju. Centralne obchody, w których uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz państwowych, są organizowane przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie.









ZGŁOSZENIA PRAC KONKURSOWYCH









O KONKURSIE

Ogólnoświatowy Konkurs Fotograficzny - Moja Ojczyzna dedykowany jest Polonii i Polakom zamieszkałym za granicą.

Nie jest przewidziany udział osób zamieszkujących na stałe w Polsce.

Na konkurs można przesłać jedną pracę fotograficzną o tematyce związanej z 11 Listopada - Narodowym Świętem Niepodległości. Szczegóły dotyczące prac dostępne w regulaminie Konkursu.

W konkursie przewidziano cztery nagrody: główną w postaci czytnika Pocketbook oraz publikacji książkowych, dwóch nagród równorzędnych na które składać się będą gry planszowe i publikacje książkowe oraz wyróżnienia z nagrodami książkowymi. Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni otrzymają też pamiątkowe dyplomy.

Prace przyjmowane są do 15 listopada 2021 roku do godziny 23.59 czasu polskiego.

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem Konkursu dostępnym na naszej stronie internetowej / klawisz linku poniżej.


REGULAMIN KONKURSU


FORMULARZ ZGŁOSZENIA PRACY KONKURSOWEJ




ORGANIZATOR





Zadanie publiczne finansowane jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

Nazwa zadania: Wsparcie organizacji wydarzeń kulturalnych dla Polonii i Polaków



PATRONAT MEDIALNY




OPRACOWANIE INFORMATYCZNE PORTALU - © POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA

Kopiowanie całości lub części zabronione. Materiał chroniony prawem autorskim.




ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 8486 OSÓB



facebook