Doroczny, tym razem jubileuszowy XV Konkurs "Być Polakiem" organizowany przez Fundację "Świat na tak" we współpracy ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska" wszedł w decydującą fazę - obrad jury konkursowego oceniającego nadesłane prace. Trzydziestu przedstawicieli środowisk polonijnych z całego świata debatuje nad ponad 1000 zgłoszonymi dziełami, a wybór - ze względu na ich wysoki poziom i interesujące podejście do tematów - nie będzie łatwy, ale do tego jesteśmy już przyzwyczajeni. Konkurs, jak poinformowała jego Przewodniczącą Joanna Fabisiak został objęty patronatem honorowym przez Marszałek Senatu RP Małgorzatę Kidawę-Błońską.
Jury obraduje w Domu Polonii w Warszawie, siedzibie Wspólnoty Polskiej, toteż wszystkich przybyłych powitał Przewodniczący Zarządu Krajowego Tomasz Różniak wraz z członkiem konkursowego gremium oceniającego Sebastianem Jaworowskim z Zarządu Krajowego SWP. Przewodnicząca Konkursu Joanna Fabisiak wyrażając wielką satysfakcję z ilości i jakości przesłanych prac zapowiedziała - cóż by innego w tej sytuacji - ogrom ciężkiej, odpowiedzialnej i zaszczytnej pracy czekający szacowne grono jury. Ogłoszenie wyników planowane jest 30 kwietnia br, o czym poinformujemy niezwłocznie.
Krakowskie Przedmieście 64 tradycyjnie już staje się miejscem rozstrzygającej fazy Konkursu, którego finał rozegra się nieopodal, w warszawskim Zamku Królewskim 31 lipca br. Wówczas poznamy jego laureatów, ale będzie to też okazja do wielkiego polonijnego święta wszystkich, którym polskość krzewiona na świecie jest bliska sercu i skłonni są poświęcić jej swoją energię i talenty. Wydarzenie wspierać będzie powołany w ubiegłym roku Fun Club konkursu „Być Polakiem”, pomagający w realizacji działań konkursowych.
Dla przypomnienia - celem konkursu "Być Polakiem" jest uświadamianie i umacnianie tożsamości narodowej oraz kształtowanie postaw patriotycznych, które pozwolą na przygotowanie do pełnienia roli "ambasadora polskości" w kraju zamieszkania. Z kolei Konkurs dla nauczycieli ma na celu promocję atrakcyjnych dla uczniów sposobów prezentacji wiedzy o języku polskim oraz zwrócenie uwagi nauczycieli na ważność nauczania gramatyki języka polskiego. W tym roku szczególnym tematem jest przewidziany dla grup literackich i filmowej odkrywanie mało znanych wydarzeń z historii Polski, często o wielkiej dramaturgii a nawet sensacyjnym charakterze. Dla młodszych wiekowo uczestników preferujących prace plastyczne wyzwaniem jest przedstawienie „Tradycji i obyczajów w moim domu rodzinnym”. Moduł dla nauczycieli to „Być, albo nie być, czyli o czasowniku „być”, jego funkcjach gramatycznych i leksykalnych oraz o czasownikach modalnych” - brzmi niezwykle poważnie i takie też jest to zagadnienie.
STRONA POŚWIĘCNONA XV EDYCJI KONKURSU
PATRONAT MEDIALNY - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA